30. novembra 1864 večer sa pri Frankline v štáte Tennessee odohrá ukrutná bitka, ktorá zdecimuje konfederačnú armádu a takmer pripraví o život kapitána Rolanda Warda Jonesa, vyznamenaného mississippského ostrostrelca. Jones má na bojisku vidinu a napriek vážnym zraneniam verí, že prežije. Život bez nohy si však predstaviť nedokáže, preto prinúti Elizabeth „Lizzie“ Cloustonovú – guvernantku u McGavockovcov, majiteľov Carntonu –, aby zasiahla, ak sa chirurg rozhodne pre amputáciu. Lizzie svoje slovo dodrží. Kapitánovi tým zachráni nielen nohu, ale aj život.
Keď Lizzie v tú noc v náručí zomiera štrnásťročný chlapec, naliehavo ju prosí, aby odkázala jeho posledné slová zamýšľanému adresátovi. Okrem krstného mena o chlapcovi nič nevie a čoskoro zistí, že o ňom nie sú žiadne úradné záznamy. Ako má dodržať svoj sľub v krajine rozdelenej vojnou a nenávisťou? Odváži sa prijať ponuku kapitána Jonesa, že jej s tým pomôže? Počas svojej liečby na Carntone, ktorý sa zmení na poľnú nemocnicu, sa kapitán Jones do Lizzie zaľúbi. Tá je však zasnúbená s mužom, ktorého nemiluje.
„Tamera Alexanderová vykresľuje dianie na bojiskách občianskej vojny veľmi živo a zároveň citlivo. Uprostred utrpenia necháva zažiariť nádej a vieru. Precízne prepracované postavy a historické podrobnosti zachytené v románe Prísaha pôsobia ako jednoliaty celok a dokazujú, že Božia láska a ľudská láska dokážu zvíťaziť aj v tých najtemnejších okamihoch.“ Lynn Austinová, autorka románu Odlúčení
Majka –
keď ľudskosť spojená s láskavosťou, a tým najmilším úsmevom, zmierňuje dopady vojny unionistov a konvederácie, boja za zrušenie otroctva – tak aj takto by sa dala opísať hlavná postava tohto románu Lizzie, ktorá dodrží každý sľub, ktorý dá 🙂 kam ju to posunie, čo všetko musí pre to obetovať, to si už prečítate sami…
autorka veľmi dôveryhodne a detailne popisuje situácie, momenty, ktoré sa diali…
a v závere knihy poteší čitateľa receptárom dobrôtok, ktoré v románe opisovala ako výnimočne chutné, už teraz sa teším, ako si niektorý z nich ukuchtím a zaspomínam si na tento krásny príbeh
rozborilova.eva –
Napriek tomu, že nie som fanúšikom literatúry z vojnového prostredia, tento román sa mi doslova dostal pod kožu a túžila som sa s knihou v ruke niekde zašiť, aby som ju dočítala na jeden nádych 🙂 To, samozrejme, nie je možné, a tak mi to trvalo až 2 dni 🙂 Román je tak troška aj dejepisným okienkom o vojne Severu proti Juhu, zrušení otroctva a jeho dôsledkoch či vojenskej stratégii. Mohlo by sa zdať, že nejde o zaujímavé témy, ale román nenudí. Práve naopak fascinuje čitateľa, koľko si toho Tamera Alexander musela naštudovať. Jej názor na vojnu a otroctvo sa jasne odkrýva v Lizzie-ných slovách. Autorka nás svojím brilantným rozprávačským štýlom núti zamyslieť sa nad dôsledkami vojny, jej nezmyselnosťou, ale kladie aj hlbšie osobnejšie otázky. Troška mi bolo ľúto, že sa Towny tak ľahko vzdal Lizzie, ale inak nádherný ľúbostný príbeh na pozadí hrôz vojny. Určite odporúčam.
Barbora (overený zákazník) –
NIČ SLADKÉ, NO KRÁSNE
Na Tameru Alexander som počula kritiku, že jej knihy sú príliš,, sladké,,. (aj keď podľa mňa sú tak akurát :)). Nuž táto kniha rozhodne,, sladká,, nie je. Ale nie je o nič menej krásna. Silná. Plná myšlienok, histórie a zaujímavých postáv. Neprestanete ju čítať, kým ju neprečítate celú. A zanechá vo vás dojem. Aspoň vo mne teda zanechala. Treba sa však pripraviť, že sú tam aj drsné momenty. Romantika ale nechýba. Skratka veľmi podarené!
ivetka7611 –
Kniha sa mi velmi páčila. Opisuje život vo vojne teda vojakov a ich blízkych a ludí čo im pomáhali, ked boli zranení o ich utrpení i o tých ktorý neprežili o odkaze pre najbližších. O otroctve, ktoré bolo čo sa týka čiernej rasy no i o tom ako sa to dá všetko zvládnut vlastne aby zaniklo. No samozrejme nesmie chýbat láska medzi mužom a ženou.
wiwuska (overený zákazník) –
Príbeh Roland a Elizabeth sa mi sprvoti javil mierne pochmúrny. Avšak aj časy, ktoré zažili, boli pochmúrne. Prehra konfederačnej armády, kedy Juh smútil a musel sa vyrovnať zo zmenou spoločenských pravidiel, určite nebol pre zástancov vtedajšieho systému jednoduchý. Ale Boh vie všetko obrátiť na dobré. Páči sa mi obálka knihy, ako Lizzi pre Carntonom hľadí do budúcnosti aj s obavami aj nádejou v očiach.