Viete o tom, že za zaujímavý a obohacujúci komentár k tomuto článku vás odmeníme 50 darčekovými bodmi?

Mimi Matthews je najnovším prírastkom našej knižnej rodiny. Už tento mesiac totiž u nás vychádza jej prvá kniha v slovenskom preklade – Perla umenia. Vždy keď sme sa vás, našich čitateľov, pýtali na to, ktorého autora by sme mali začať vydávať, práve jej meno sa často objavovalo. Kým sa však do Perly umenia začítate, prezradíme vám zopár zaujímavostí z jej života a práce. 😊

 Za knihu, ktorá ju v detstve najviac formovala, považuje Čiernu krásku od Anny Sewellovej. Práve tá mala na ňu hlboký vplyv. Už od detstva milovala zvieratá, no čítanie knihy, ktorá sa odohráva v tej dobe a je vyrozprávaná z pohľadu koňa, v nej vzbudila obrovský záujem. Knihou, ktorú zasa čítala najčastejšie, bola Jana Eyrová od Charlotte Brontëovej. Vyrastala s ňou a čítala ju v každom období života, pre potešenie aj akademické štúdium. Je to jeden z dôvodov, prečo sa pri písaní cíti tak dobre.

 Zrodenie jej kníh sa zvyčajne začína nápadom na jednu nesúvislú scénu. Vďaka nej si vytvorí určitú predstavu o hlavných postavách, základnej dejovej línii i celkovom tóne knihy. Okolo tejto jedinej scény následne buduje zvyšok príbehu.

 Písanie historických románov vždy podriaďuje výskumom historických reálií z primárnych zdrojov či odborných článkov ľudí, ktorí sa daným témám venujú. Ako sama tvrdí, vždy si chce byť istá, že má k dispozícii skutočné fakty a nie len nejaké predstavy o vybranej ére, ktoré sa šíria internetom. Jej cieľom je byť faktograficky presná, no zároveň sa vyhýbať ťažkopádnym historickým opisom a nezáživným detailom.

 Začínajúcim autorom historických románov odporúča, aby sa vo výskume nespoliehali na blogové príspevky alebo články na Wikipédii. Prednosť by mali dať historickým časopisom, knihám a novinám. Rovnako tak by si mali osvojiť jazyk a správanie sa v dobe, do ktorej svoj príbeh zasadili. A ak píšu o niečom, o čom naozaj nič nevedia, nech sa poradia s odborníkmi. Nič nie je pre čitateľa nepríjemnejšie, ako keď je pohltený príbehom a potom ho z neho vytrhne nejaký anachronizmus.

 A na záver jedna ľahšia zaujímavosť. Ak by mohla pozvať akúkoľek osobnosť na večeru – historickú či žijúcu, viete si predstaviť, kto by to bol? Sama by síce rada povedala, že kráľovnú Viktóriu, no bála by sa, že pri nej by konverzácia viazla. A preto by radšej pozvala sestry Brontëové: Charlotte, Emily a Anne, tri najtalentovanejšie autorky viktoriánskej éry, a vypočula si ich myšlienky o živote, láske a spisovateľskej činnosti. 😊

Zdroj: https://press.barnesandnoble.com/bnpress-blog/20-questions-mimi-matthews/, https://allaboutromance.com/qa-with-mimi-matthews/ a  https://jackiemantey.com/2017/10/09/interview-10-questions-for-author-mimi-matthews/

Zdroj fotografií: mimimatthews.com

Jeden komentár

    • maryka.svitkova

    • 2 mesiace ago

    Teším sa veľmi na prvotinu od Mimi. Po prečítaní článku o nej sa teším ešte viac. Najviac ma zaujalo to, že si dáva záležať na historických súvislostiach pri písaní príbehu. Toto naozaj oceňujem. Obálky kníh vyzerajú neskutočne lákavo, tak sa veľmi teším, čo sa bude skrývať za nimi. Aj keď sa hovorí, nesúď knihu podľa obalu, čo sa mi nie raz potvrdilo. Sama som zvedavá na myšlienky od tejto novej autorky, ktoré clean books ponúkajú. Už nech je v mojich rukách.

Pridaj komentár