Viete o tom, že za zaujímavý a obohacujúci komentár k tomuto článku vás odmeníme 50 darčekovými bodmi?
(Zdroj fotografie: https://www.jocelyngreen.com/2018/01/02/author-chat-with-laura-frantz)

Laura Frantz patrí už roky k stáliciam nášho vydavateľstva. Veľmi nás teší, že práve my môžeme byť dvorným vydavateľstvom týchto jedinečných románov na Slovensku. Už tento mesiac vydáme jej novinku Pani Tall Acru, no kým sa tak stane, skráťte si čakanie prečítaním zaujímavostí z jej osobného i spisovateľského života.

 Na písaní historických románov má najradšej vytváranie čestných hrdinov a hrdiniek, ktorí prekonávajú náročné osudy. Rada ich vystavuje komplikovaným situáciám, v ktorých je ich viera a budúcnosť ohrozená, no nádej aj tak nakoniec zvíťazí nad nepriazňou osudu.

Laura vždy začína menami postáv – tie musia byť dobovo vhodné, no zároveň jedinečné, vďaka čomu „rozkvitnú“ na papieri. V knihe Ruža a bodliak napríklad zvolila meno Blythe, aby evokovalo ženu, ktorá je zvyknutá na odmietanie. Everard mal zasa hneď na prvý pohľad pôsobiť dojmom, že je iný ako väčšina mužov. Roky vojenčiny ho totiž naučili, že hoci je výzor pekný, to, čo sa skrýva pod ním, je oveľa výpovednejšie a cennejšie.

 Jednou zo základných tém jej románov je naučiť sa dôverovať. Ako príklad môžu  znova slúžiť postavy v knihe Ruža a bodliak. Každá z nich sa totiž ocitne v situácii, keď je ohrozená jej dôvera a musí sa rozhodnúť, či sa postaví za svoju vieru alebo za svoje obavy. Rok 1715 bol v britských dejinách veľmi pohnutým obdobím, vďaka čomu poskytuje románu presvedčivé pozadie. Za dôležitú lekciu tiež považuje fakt, že naša minulosť nás neurčuje. Všetci sú stvorení na Pánov obraz, a tak sa môžu stať novým stvorením v Kristovi. Alebo sa rozhodnúť, že sa tak nestane.

 V minulosti dokonca kvôli výskumu pre svoje knihy cestovala do Škótska. Pobyt na mieste, kde sa niektoré z románov odohrávajú, považuje za neoceniteľný pre výskum a písanie. V tom období strávila nejaký čas na škótskych Hebridách a Vysočine, v Glasgowe a Edinburghu. Oblasť Lowlands sa vtedy stala jej obľúbenou časťou Škótska a mohla vďaka tomu romány doplniť osviežujúcimi či faktografickejšími spôsobmi. A ako bonus ožil vďaka tomu aj jej rodokmeň, keďže sa prechádzala po tej istej zemi, po ktorej chodili aj jej predkovia.

 Ak by ste sa jej opýtali, či môže mať aj spisovateľka jej významu nejaké sny a ciele, odpovedala by vám, že samozrejme. Dúfa napríklad, že budúce leto vydá svoju prvú novelu. Zároveň je jej cieľom dostať sa do takej pracovnej  rutiny, že napíše dve knihy za rok, a tak uspokojí túžbu svojich čitateliek po čo najväčšom množstve nových príbehov.

 https://austenprose.com/2022/12/07/an-exclusive-interview-with-laura-frantz-author-of-the-rose-and-the-thistle/

Jennifer Vido | Jen’s Jewels Interview: THE SEAMSTRESS OF ACADIE by Laura Frantz

Historical Romance Author Q&A: Laura Frantz (The Rose and the Thistle)

2 komentáre

  • Valeria

  • 1 mesiac ago

  Laura Franz je jednou z top spisovatelia, ktorej príbehy hltam naplno. Práve som dočítala Ružu a bodliak a bol zo zážitok. Priblížila nám obdobie boja kresťanov s presbyterianmi a problémy a ťažkosti s tým spojené. Veľmi sa mi páčila Blythe, ktorá to nemala ľahké a predsa aj v ťažkých chvíľach verila v dobro, verila že Boh je s ňou vždy, aj keď boli chvíle, keď ľudia okolo nej sa už vzdavali nádeje, ona stále verila, že Pán jej dá silu všetko zdolať a verila, že sa nakoniec stretne so svojou láskou a rodinka bude spolu…. A tiež Everard, živo si ho viem predstaviť ako veľkého bojovníka, no plného viery a láskavosti, múdrosti a od daného Bohu a Božej vôli…
  Nakoniec som si v nemom úžase prečítala, že spisovatelka má korene v Škótsku a že je pokračovateľkou škótskeho rodu Humovcov….
  Preklad je famózny, približuje nám reč v Škótsku….
  Ďakujem , za krásny príbeh plný lásky, odhodlania a oddanosti Božej vôle….

  • maryka.svitkova

  • 2 týždne ago

  To, že autorka Laura Frantz naozaj dôsledne pracuje na historickom výskume pred písaním knihy, to je naozaj poznať. Vďaka tomu sa mi príbeh vie hodnoverne priblížiť, ja sa veľa dozviem z obdobia, v ktorom sa príbeh odohráva a tak sa aj niečo naučím. Vďaka tomu ma vie dej úplne pohltiť a moje predstavy sú potom reálnejšie a ja sa cítim, ako keby som tam s hlavnými postavami bola. Naozaj skvelá práca autorky!

Pridaj komentár