Viete o tom, že za zaujímavý a obohacujúci komentár k tomuto článku vás odmeníme 50 darčekovými bodmi?

Áno, samozrejme! Tak to by sme mali, otázka je zodpovedaná a tu môžeme skončiť. Alebo nie? 🙂

(Zdroj fotografie: canva.com)

Nebojte, takto stručne by sme túto tému neodbili. Aj keď je pravda, že odpoveď na otázku je v podstate jednoduchá. Ak má niekto odstup voči kategórii clean books alebo christian fiction, dôvod môže byť v tom, že si pod týmito pojmami predstavia životopisy svätých, rozprávky či knihy bez pútavej zápletky. Základným atribútom clean books je však to, že v nich čitatelia nenájdu vulgárne, extrémne násilné či sexuálne scény. To neznamená, že sa zaoberajú len vierou a že v nich nenájdete romantické vzťahy ako v bežnom živote. Určite nám dajú za pravdu všetci naši čitatelia. Aj vám hneď napadol Studený výstrel, Kliatba Misty Wayfairovej či Ohnivá búrka? 🙂 Viacerí z vás nám dokonca písali, že nájsť takúto knihu v ponuke (nielen) slovenských vydavateľstiev je ako nájsť vodu na púšti, keďže súčasnú literatúru vnímate skôr ako presný opak: presýtenú explicitne sexuálnymi scénami, extrémnym násilím či vulgarizmami. Iný výraz pre beletriu je predsa krásna literatúra, má povznášať ducha a prinášať to dobré, čo môže byť v bežnom živote neviditeľné.

(Zdroj fotografie: canva.com)

Vráťme sa späť k téme: sú clean books vhodné aj pre čitateľov, ktorí by o sebe nepovedali, že sú veriaci? Aj naše knihy, vyznačujúce sa týmto prívlastkom, sú určené pre kohokoľek, kto má o ne záujem, bez ohľadu na vierovyznanie. Zaujmú každého človeka s otvorenou mysľou, nezaťaženou predsudkami. Vo všeobecnosti ale platí, že mnohé clean books knihy čítajú milióny ľudí po celom svete bez toho, že by si vôbec uvedomovali tento ich aspekt. Viete si predstaviť, že by Harryho Pottera mali čítať len veriaci? 🙂 Hoci spĺňa všetky atribúty clean books, zamilovali si ho aj neveriaci. Jasné, nie je to typická  kresťanská knižná séria ako Pán Prsteňov alebo Narnia, no naozaj je označovaný za clean.

A v tom je celá podstata clean books – neorihovárajú sa výhradne veriacemu čitateľovi, no chcú zároveň prinášať hodnoty a nevypĺňať dej lacným prvoplánom „sex a krv predávajú“. Platí to aj o ďalších dielach svetoznámych spisovateľov, ktoré milujú obrovské masy ľudí: Jane Eyrová, Malé ženy, Percy Jackson, Farba citov, Vykúpená láska, Svetlo medzi oceánmi a mnohé ďalšie. Určite si aj vy spomeniete na knihy, ktoré spĺňajú nároky clean books, sú považované za klasiky svetovej literatúry a vyšli dávno predtým, ako sme založili naše vydavateľstvo orientujúce sa na clean books.

4 komentáre

  • Valeria

  • 2 mesiace ago

  Samozrejme, ze sú vhodné aj pre neveriacich. Každý z nás túži po tom, aby v živote zažil dobro, priateľstvo, lásku, o niečo sa v živote oprieť….
  Tieto knihy povzbudila každého, ci veriaceho alebo neveriaceho. Všetci chceme aby dobro vždy zvíťazilo.
  A možno……. Možno práve tieto knihy dovedú neveriacich k zamysleniu, k uvažovaní, co ak, co keď….mozno práve tieto knihy pomôžu iným nájsť Boha, lebo každý z nás v živote prežíva ťažké chvíle a vtedy potrebujeme mať istotu, ze práve On je tu, práve On Boh nám dáva silu všetko zvládnuť.
  A neverím, ze si tieto knihy kupujú len veriaci….
  Vlastne hovorí sa, ze všetci v Boha veríme, aj ti, co ho popierajú, len si to práve nechcú priznať..

  • Radka

  • 2 mesiace ago

  Sú clean books len pre veriaceho? Nuž, to je ako keby sme si kládli otázku, či sú rozprávky len pre deti alebo romantická literatúra len pre ženy 🙂 Odpoveďou je, že každá kniha je určená predsa pre čitateľa, bez ohľadu na to, kto tým čitateľom je.
  Je pravda, že v posledných rokoch sa knižný trh značne rozšíril, avšak, povedzme si úprimne, že nie každá kniha zaujme (a popravde, na mnohé je škoda papiera…). V každom prípade, osobne som veľkým fanúšikom clean books (či už sú to v článku spomínané klasiky, alebo knihy Vášho vydavateľstva). Bez ohľadu na to, či sú to detektívky, romány alebo iný žáner, viem, že keď po nich siahnem, nebudem sklamaná. Vždy dostanem príjemný príbeh, ktorý ma pohľadí na duši, pričom vo väčšine kníh nájdem aj hlbšie myšlienky či krásne citáty. Týmto sa stáva, že na dané príbehy len tak nezabudnem alebo že po nich s radosťou siaham opakovane.
  Ale vráťme sa k otázke… Určite sú clean books pre veriacich aj neveriacich, nakoľko sú to knihy, ktoré povzbudia a potešia každého.

  • maryla.a

  • 2 mesiace ago

  Vždycky když je řeč o vulgaritách v knihách, tak jako argument proti ním uvádím knihu „Mořský vlk“ Jacka Londona. Ani nechci vědět jak by dnešní autoři napsali knihu o lovcích tuleňů a London tam nemá ani jedno sprosté slovo (ani sex i když tam je ženská postava a romantická linka). Ne že bych tak úplně řadila Londona k autorům clean books, ale… Ale možná ano.

  • maryla.a

  • 5 dní ago

  Patří Harry Potter mezi clean knihy? Myslela jsem, že ano, ale vzhledem k tomu, že by měl být autor v tomto směru konzistentní, tak asi ne. Leda bychom se tvářili, že nevíme, kdo je Robert Galbraith 😀 jehož knihy rozhodně clean nejsou (i když čtivé rozhodně, alespoň první díl).

Pridaj komentár