Viete o tom, že za zaujímavý a obohacujúci komentár k tomuto článku vás odmeníme 50 darčekovými bodmi?

… alebo áno? 

Tamera Alexanderová sa vďaka knihám Výnimočná krása a Zašepkaj jej meno zaradila medzi moje obľúbené autorky. Koncom augusta jej vo vydavateľstve i527.net vyšla ďalšia kniha Z diaľky. Keďže v roku 2009 za ňu získala cenu Christy Award, môžete sa tešiť na krásny čitateľský zážitok (ja dávam určite 5 hviezdičiek z piatich). A ak práve čakáte na knižnú nádielku, pozývam vás spríjemniť si chvíle čakania na kuriéra siedmimi zaujímavosťami z autorkinho života.

1. Ako sa Tamera stala spisovateľkou

Každý obdivuhodný úspech či dosiahnutý cieľ musí mať svoj začiatok, prvý krok. Tým prvotným impulzom pre Tamerinu spisovateľskú dráhu bola jej svokra. Aby som bola presná – darček od nej. Kniha, nad ktorou si Tamera povedala: „Nič zaujímavé,“ a odložila ju na policu do knižnice na neskôr. O niekoľko týždňov Tameru zastihla smutná správa, že jej svokra náhle zomrela na mozgovú aneuryzmu vo veku 58 rokov. O niečo neskôr sa Tamere opäť dostala do rúk darovaná kniha od milovanej svokry. Tentokrát si ju však prečítala od začiatku až do konca. Jej dlho pochovaná túžba písať nabrala nový dych. Ste zvedaví, aká to bola kniha? Love Comes Softly od Janette Oke (v češtine vyšla pod názvom Láska přichází po špičkách). A odvtedy Tamera píše knihy, za ktoré získava jedno ocenenie za druhým.

2. Úlohu starej mamy berie so všetkou vážnosťou
Tamerin vnuk Leo už má plnú knižnicu. Hrdá babka mu určite rada číta rozprávky.
Tamerin vnuk Leo už má plnú knižnicu. Hrdá babka mu určite rada číta rozprávky.

Verím, že málokto by energickej, usmievavej Tamere hádal jej vek a skutočnosť, že je od decembra minulého roku babkou. Ide o dámu, a preto ani ja číslo neprezradím. Vnúčik Leo si svoju babku hneď získal: „Toto je jedna z najlepších vecí v živote.“ Na sociálnej sieti sa popýšila viacerými fotografiami a keď mal približne pol roka, prosila svojich čitateľov o tipy, ako prejsť u bábätiek na tuhú stravu.

3. Šíri osvetu

Hoci autorka srší humorom, nevyhýba sa ani vážnym témam. Práve vďaka nej som po prvý raz počula o národnom dni mamografie – každoročne je to tretí októbrový piatok. Kladie ženám burcujúcu otázku, či už tento rok majú svoju mamografickú snímku. Tamera ide príkladom a po absolvovaní mamografie zdieľa s fanúšikmi video, na ktorom okrem propagácie prevencie prezradí aj svoju tradíciu – zájsť si na dva donuty Krispy Kreme ako odmenu za bolestivé vyšetrenie.

4. Každý deň má na stole pečenú slaninku
Tamerin vnuk Leo vidí pečenú slaninku prvýkrát v živote
Tamerin vnuk Leo vidí pečenú slaninku prvýkrát v živote

Sama sa snaží o svoje zdravie starať. Dodržiava keto diétu (diéta s nízkym obsahom sacharidov). Úsmevným paradoxom je, že miluje pečenú slaninku. Dopraje si ju takmer každý deň. Pravidlá diéty slaninku nezakazujú. Aspoň nejaké výhody jej prináša tento životný štýl.

5. Čím sa odlišuje nová kniha od predošlých?

Posledné tri zaujímavosti som vybrala o Tameriných knižných novinkách. Hoci na Slovensku vyšiel román Z diaľky, Tamera momentálne dokončuje posledné korektúry na novej knihe. Mala by byť publikovaná v novembri 2023 pod názvom A Million Little Choices (doslovný preklad z angličtiny je Milión malých možností). Na rozdiel od jej predošlých kníh pôjde o prvú knihu zo súčasnosti. Nemusíte však mať strach. Ak poznáte Tameru, viete, že je milovníčkou histórie. Preto aj do tohto románu zakomponovala dvojitú časovú líniu a súčasnosť sa bude prelínať s minulosťou.

6. V knihe Z diaľky je aj kus z Tamerinho prežívania

Bývalý ostrostrelec Konfederácie Daniel a fotografka Elizabeth sú nútení spoločne sa vydať na nebezpečnú cestu a ich životy sa prepletú spôsobom, aký by si pri prvom stretnutí nedokázali ani len predstaviť. Tamera Alexanderová priznáva, že niektoré časti tohto príbehu sú veľmi osobné. Napríklad keď Elizabeth uvažuje, že ešte nie je ženou, ktorou by chcela byť. „Chcem sa podobať Kristovi oveľa viac ako teraz a som odhodlaná odovzdať mu zo seba viac každý jeden deň. Keď som písala Z diaľky, Kristus si ma pritiahol bližšie. Modlím sa za vás, moji drahí čitatelia, aby ste pri čítaní o Elizabethinej a Danielovej ceste boli tiež o krôčik bližšie k Nemu,“ priznáva úprimne autorka.

7. Nie sú vlasy ako vlasy

Skutočnou chuťovkou medzi zaujímavosťami o Tamere je obálka knihy Z diaľky. Mňa osobne to pobavilo i prekvapilo, preto verím, že aj vy oceníte možnosť nazrieť do kuchyne procesu tvorby knihy. Modelkine vlasy nevyzerali rovnako ako opísané Elizabethine vlasy v knihe. Preto editor priletel do Nashvillu a vyfotografoval vlasy Tamerinej dcéry. Grafické oddelenie tohto vydavateľstva potom upravilo vlasy na fotke na modelkinu hlavu. Nech žije Photoshop!

Budeme radi, ak sa s nami podelíte o vaše postrehy do komentárov.
 • Ktorá informácia o Tamere vás zaujala?
 • Radi nakuknete do zákulisia života spisovateľov a ich románov?
 • Čítali ste už nejakú Tamerinu knihu? Čo sa vám na jej tvorbe páči?

Jeden komentár

  • Valeria

  • 2 mesiace ago

  Tameru Alexandrovu mam ako ďalšiu z 5 top autoriek z Vášho vydavateľstva. Jej knihy, štýl písania a prostredie z ktorého čerpá namet na svoje knihy ju radia k takým menám ako Charlotte Bronte, ci Janne Austen. Kvalitné knihy s nádherným dejom nenechajú čitateľa niekedy bez toho, aby vypadla slza dojatia. Osobne mam v knihovníčke 8 jej titulov, z toho 2 čakajú na prečítanie. Najviac sa mi páčila…… No, neviem, všetky spĺňali vysokú úroveň, všetky som si zamilovala, ci už je to trilógia príbehov z Belmontu, ďalšie 2 z Carntonu alebo Stav sa o jej srdce. Nedá sa vybrať jedna….
  A teraz sa teším na dve nové, ktoré mi prišli len pred týždňom – Z diaľky a Na úsvite….
  Milujem ságy, milujem, keď sa môžem tešiť na ďalšie a ďalšie pokračovanie….
  Vrelo odporúčam všetkým, ktorí máte radi romantiku, krásu, dobrodružstvo i slová nádeje a útechy z Písma….

Pridaj komentár