Viete o tom, že za zaujímavý a obohacujúci komentár k tomuto článku vás odmeníme 50 darčekovými bodmi?

Naši verní čitatelia vedia, že máme radi romantické príbehy. Zbožňujeme chvíle, keď sa môžeme zamilovať spolu s hlavnými postavami. Veď to poznáte – prvé bojazlivé interakcie, nečakané peripetie a nakoniec nehynúca láska. To všetko nás dokáže pohltiť; zvlášť, keď sa k tejto knižnej lahôdke ako jedna z ingrediencií pridá história. Regentské Anglicko je naším obľúbeným dejiskom, no nepohrdneme ani obdobím svetových vojen či prostredím severnej Ameriky. Na poli romatnických príbehov je nevídaným „zjavom“ Roseanna M. Whiteová, ktorá do svojich kníh vkladá aj „niečo navyše“ v podobe záhad.

V jej dielach sa tak spája romantický prvok s prvkom tajomným.

Toto všetko v sebe snúbi aj séria Kryptológovia. A ako bonus čitateľa teší presnosť historických reálií, zvolený slovník i správanie hodné daného obdobia. Viacerí čitatelia o tejto sérii hovoria ako o Kóde Enigmy so silnou ženskou hrdinkou v hlavnej úlohe. A čo viac si môže človek priať, ako pútavý dej, zaujímavé obdobie, silnú a geniálnu ženskú hrdinku a k tomu jedinečného nápadníka? Nebojte sa, v prípade našich kníh nikdy nejde o lacný povrchný príbeh: ľúbostná línia je v pozadí niečoho, čo ju prevyšuje – daru rozumu.

Číslo lásky – Na krídlach oddanosti – Portrét vernosti

V tejto trilógii sa dostávame k možnosti spoznať tri hrdinky a ich neuveriteľné, no zároveň obzvlášť realisticky uveriteľné príbehy. Nebojte sa, nechceme vás pripraviť o zážitok z čítania tým, že vám prezradíme detaily, no základné informácie určite uviesť môžeme. V prvom diele sa nám predstavuje Margot de Wildeová – geniálna dešifrovačka správ. V jej živote zohrávajú záhady a rébusy veľkú rolu. Všetko sa však s nečakanou stratou obráti o 180 stupňov a aj milované čísla sa dostanú do úzadia. Cestu jej však nečakane skríži muž, ktorého prenasleduje vojenská história a nepriateľ, snažiaci sa ho za každú cenu zničiť. Ich jedinou šancou je spojiť sily a prostredníctvom kódov a šifier sa zachrániť pred tajomstvami, ktoré ich chcú rozdeliť.

V druhej časti sa stretávame s Arabelle Denlerovou, zdravotnou sestrou s čistým srdcom. To si získa dokonca aj major Phillip Camden, ktorého všetci okrem nej považujú za netvora nehodného lásky. Ona v ňom však vidí len zraneného muža, zúfalo túžiaceho po súcite a milosrdenstve. Dokopy ich spojí povestné kryptografické oddelenie 40 vojenského spravodajstva. A keďže Camdenov vojenský súd sa blíži a šance na jeho záchranu sú mizivé, musia sa držať jeden druhého, aby prežili všetko, čo si pre nich Nepriateľ prichystal.

Tretí, finálny, diel rozpráva príbeh Lily Blackwellovej, nádejnej mladej fotografky, ktorá vidí svet najlepšie cez objektív svojho fotoaparátu a vyniká v umení retušérstva. Vďaka kontaktom jej otca ju najmú do tajnej služby, no jej matka sa to nesmie dozvedieť, pretože by to odsúdila. Do jej života však vstupuje Zivon Marin, ruský kartorgraf, ktorý musel pre kritiku Lenina utiecť z krajiny, a tak sa rozhodol ponúknuť svoje služby Britom. Po tom, čo ich kapitán Blackwell zoznámi počas slávnostnej večere, začne medzi ústrednými postavami tretej časti pomaly horieť plameň lásky. Od seba ich však delia tajomstvá, ktoré musia pred svetom skrývať a pre ktoré si nedokážu bezvýhradne dôverovať. Dokážu nielen svoju lásku a oddanosť krajine, ale aj podarí sa im aj ukončiť vojnu?

Silným prvkom kníh je i viera – viera v lepšie zajtrajšky, koniec vojny či Toho, ktorý nás prevyšuje. Práve tá spolu s nádejou sprevádzajú hrdinov po celý čas, zvlášť vo chvíľach, keď by sa už mnohí rozhodli pre neúspech skončiť. Za zmienku tiež stojí téma dezinformácií a rozvratu spoločnosti, ktoré rezonujú aj v dnešnom svete. Veď posúďte sami a začítajte sa do tejto jedinečnej série z pera jedinečnej autorky.

Pridaj komentár