Viete o tom, že za zaujímavý a obohacujúci komentár k tomuto článku vás odmeníme 50 darčekovými bodmi?

Je možné vytvoriť strhujúci a nervy drásajúci príbeh, ktorý zároveň spĺňa atribúty clean books? Samozrejme, že áno! Nie je nevyhnutné opisovať miesta činu, ako keby to bol krvavý bitúnok. len preto, aby bola navodená tá správna atmosféra. Na to stačí dobrý príbeh a spisovateľský talent. A ten rozhodne nechýba Jaime Jo Wrightovej. V tom nám dala za pravdu aj @idealofbooks, ktorá si zamilovala spôsob, akým Jaime vytvára temnú atmosféru, no zároveň zostáva vernou žánru clean books.

🌿 Zúčtovanie pri Gossamerskom rybníku 🌿

JAIME JO WRIGHTOVÁ

• Vždy som premýšľala, ako sa dá napísať žáner krimi či triler tak, aby zároveň zostal ako #cleanbook? Dá sa to vôbec?

• Keď som sa však prvýkrát začítala do kníh od Nancy Mehl, tak som pochopila, že cleanbooks nie sú len o krásnych a romantických udalostiach v živote. Naopak stretávame sa v nich aj so situáciami, ktoré sa dejú a nie vždy sú obalené pozlátkom a spájajú ich radostné chvíle. Ale to jednoducho k životu patrí. Rozdiel je teda v tom, ako tieto situácie prezentovať, aby zostali „clean“. A toto vedia autorky ako Nancy alebo aj Jaime Jo a takýmto spôsobom hľadania dobra aj v tom zlom, posunuli tieto žánre na úplne inú úroveň.

• Ich príbehy a konkrétne aj tento príbeh od Jaime Jo okrem tajomna prináša veľmi vzácne myšlienky, kedy sa človek nezamýšľa len nad dejom príbehu, ale aj sebou samým. A toto sa mi pri tejto knihe stávalo často. Toto mám rada. Kniha ma chytí za ❤️ a zostane tam hlboko zakorenená. Zároveň sa aj moje nazeranie na Boha a jeho činy mení a priťahuje ma k sebe bližšie.

• Dej je písaný v dvoch časových líniách, a to súčastnosť a 100 rokov predtým. Nepôsobí mätúco, nikdy som sa v deji nestratila. Súvislosti do seba postupne zapadajú a dej sa súbežne vyvíja s udalosťami, ktoré sa diali. Príbeh pôsobí pútavo a záhadne, núti dozvedieť sa, čo nasleduje ďalej.

• Mimochodom, niekde som čítala, že toto bolo dosť slabé dielo od Jaime. Zaujímavé, pretože mňa naplno chytilo. O to viac sa teším na ďalšie diela, ktoré budem postupne spoznávať.

• „Človek zomiera buď absolútne zdesený z toho,čo bude nasledovať, alebo úplne pokojný, lebo vie, že jeho dušu bude čakať odpustenie.“

@idealofbooks, vlastným menom Marika, je milovníčkou kníh, kávy, dizajnu a svojich dvoch malých dcérok. Ak by ste ju navštívili doma, nenašli by ste u nej len dokonalo vyzerajúci príbytok ako z magazínu, ale aj knižnicu plnú kníh. Najradšej číta romantické príbehy a krimi (obzvlášť ak ide o clean books) a rozprávky svojim dcérkam.

Jeden komentár

    • maryla.a

    • 3 týždne ago

    Kromě Jamie Jo Wrihgt skvělé clean thrillery píše i Terri Blaktock. Snad se jejich knih dočkají i slovenští (češti) čtenáři. Jedna její kniha vyšla v jednom z těch jazyků, ale to je zrovna čistokrevná románaťárná (včetně vánoční atmosféry), ale taky clean.

Pridaj komentár