Obľúbené

14,90

Kto rozsvecuje hviezdy

Amanda Dykesová je čerstvou držiteľkou ocenenia Kniha roka Christy Award 2020

Zdieľať

Predstavujeme autora/autorku

"A tak tam stáli. Dve duše, zaživa pochované pod zemou, blízko mora, uprostred ničoho – v prázdnej jaskyni, ktorá sa zdala naplnená až po okraj vo chvíli, keď Juliette vzlietla tam, kde niet oblohy."

Amanda Dykesová je čerstvou držiteľkou ocenenia Kniha roka Christy Award 2020

V starom tehlovom londýnskom domci býva rodina skromného hodinára a každý večer v ňom ožíva kúzlo minulosti. Príbehy, ktoré otec rozpráva pri kozube, prebúdzajú v Lucy Claremontovej fascináciu svetovými vodami. Tak veľmi ju opantajú, že svoj život i prácu zasvätí hľadaniu stratenej lode, legendárnej Jubilee. Keď ju však postihne osobná tragédia, na pomoc so záhadou jej príde Dashel, kamarát z detstva, a jeho vedomosti o hviezdach.

Pred dvesto rokmi istý pastier zachránil šľachtického syna mocného admirála a navždy zmenil životy troch mladých ľudí. Deti rástli a zúriaca vojna do ich životov vrývala brázdu nemysliteľného žiaľu a hlbokej lásky, ale aj príbeh zrady, obety a vykúpenia, ktorý v priebehu storočí upadol do zabudnutia.

Kým Lucy a Dash skúmajú tajomné ruiny na pobreží východného Sussexu, nájdu si cestu do spoločenstva súzniacich duší i k dávno zabudnutému príbehu. Príbehu, ktorý im možno prinesie odpovede. A uzdravenie – po ktorom tak zúfalo túžia.

1 recenzia k Kto rozsvecuje hviezdy

 1. Terezka

  „V tomto temnom svete ľudia zabúdajú vidieť svetlo. Preto im ho musíme pripomínať. Tým, že hovoríme pravdu. Že si budeme všímať veci okolo seba… rozsvecovať hviezdy.“

  „Pred nejakým časom sa ku mne dostal román Amandy Dykesovej Kto rozsvecuje hviezdy a ja som zaň veľmi vďačná. Ten príbeh ma nadchol tak veľmi, že si ho hneď radím medzi moje srdcovky. Je to ten „najopravdivejší príbeh príbehov“ Je napísaný poetickým jazykom, očarí vás od prvej vety, nadchne postavami a zláka krásnym, dojímavým rozprávaním. Snímam pomyselný klobúk pred autorkou, ktorá dokázala dať čitateľovi tak veľa svetla a nádeje v jednom skromnom príbehu, ktorý nájdete na stránkach tejto knihy. Kto rozsvecuje hviezdy je pôsobivý román o tom, že nič nie je nemožné. Príbeh o živote. O svetle. A napokon aj o láske a znovunájdenom šťastí.
  Dej knihy vás zavedie do anglického Candlewick Commons, kde žije so svojou rodinou istý hodinár, veľký rozprávač príbehov. Príbehy, ktoré rozpráva pri kozube, prebúdzajú v jeho dcére Lucy fascináciu svetovými vodami. Tak veľmi ju opantajú, že svoj život i prácu zasvätí hľadaniu stratenej lode, legendárnej Jubilee. Bola to jedna z kráľovských lodí, ktorá počas napoleonských vojen zmizla spolu so zradcom na palube. Keď Lucy postihne osobná tragédia, na pomoc so záhadou jej príde Dashel, kamarát z detstva, a jeho vedomosti o hviezdach.
  V druhej časovej linke autorka rozpovedá príbeh o pastierovi, ktorý záchranou šľachtického syna admirála navždy zmení životy troch ľudí.
  Je to príbeh o mužovi, ktorý veľa stratil. Získal však viac, než si kedy dokázal predstaviť.
  Táto kniha je nádherným svedectvom o tom, že i keď v živote občas nastane temno, raz príde svetlá chvíľa a nádej v nej. „Keď všetko vyzerá temne, to je tá chvíľa, keď bojuješ o svetlo, Lucy.“ Hovorí hodinár svojej dcére. “

  Celú recenziu nájdete na Terezkinom blogu

Pridať recenziu