Keď píšem tento blog, spoza chrbta mi na obrazovku počítača nakúka asi tísicka kníh. Malých, veľkých, hrubých i tenkých, starých i nedávno vydaných, zopár básnických zbierok, nejaké romány, iné ukrývajúce detaily z ďalekých ciest, mnohé s úmyslom povzbudiť ľudského ducha… Nie, nie sú všetky moje a vôbec som ich všetky neprečítala. Je to dedičstvo. Pamiatka. Pripomienka veľkej lásky manželových rodičov ku knihám – výrečným a predsa tichým spoločníkom životom.
Pozerajú na svietiacu obrazovku a žmúria, aby rozoznali tie drobné písmenká. Snáď sa dnes potešia. Konečne téma, ktorá ich dá do „parády“ (a verím, že aj ich priateľov na vašich policiach). Odníme z nich ťarchu márneho boja s dvomi úhlavnými nepriateľmi a nastolí aspoň dočasné víťazstvo. Hoci všetci vieme, že ide o boj večný. Aspoň čo Zem bude Zemou. Len sa modlia, aby neboli veľké straty na životoch.
Po poetickom začiatku zleťme znova na zem. Lebo o knihy sa treba starať. Áno, nevyžadujú toľko starostlivosti ako domáce zvieratko, ale raz za čas si našu pozornosť zaslúžia. Treba ich obrazne povedané zobrať na prechádzku, vyčistiť im peliešok a zbaviť ich nepríjemných parazitov. Tento blog bude veľmi praktický. Keďže máme doma takú veľkú zbierku kníh, zaujímalo ma, ako sa o ne starať. Rada sa s vami podelím o tipy, ako na to, aby sme sa z kníh mohli tešiť čo najdlhšie a zachovali ich aj pre naše deti či deti našich detí. (Ja osobne si však myslím, že éra tlačených kníh kráča pomaly, ale isto, do svojho veľkého finále.)
Namiesto prekladania knihy týmto spôsobom použime krásne záložky vydavateľstva i527.net. Knihy sa nám isto poďakujú
Pod dvomi úhlavnými nepriateľmi tlačených kníh mám na mysli prach a pleseň vznikajúcu z vlhkého prostredia. Preto je vhodné knihy pravidelne čistiť a zabezpečiť im čo najlepšie miesto, kde ich budeme mať uložené. Prach je všade a úplne pred ním knihy neochráni ani uzatvárateľná skrinka. Ak si aj vy začínate spytovať svedomie, že je to už veru zopár mesiacov, ak nie rokov, čo ste v tomto smere vašim knihám venovali trocha pozornosti, zadržte! Než siahnete po handre, prečítajte si nasledujúcich päť tipov:
1. Všetky knihy vyberte z políc. Police dôkladne umyte vlhkou handrou so saponátovou vodou v prípade kovových políc alebo mydlovou v prípade drevených políc.
2. Police nechajte dobre vyschnúť.
3. Knihy jemne vysajte od prachu vysávačom.
4. Prachovku si odložte na iné upratovanie. V prípade kníh by ste prach len rozvírili.
5. Knihy vráťte do políc.
Najdôležitejší bod: Ešte budeme potrebovať (v závislosti od rozsahu vašej knižnej zbierky) menšiu či väčšiu odvahu, aby sme sa do upratovania aj skutočne pustili. 🙂
Už teda vieme, ako knihy zbaviť prachu. Dá sa však urobiť niečo pre to, aby sa na knihy toľko neprášilo a nešírili sa plesne? Zásadná otázka je, kde v byte alebo dome police s knihami umiestniť. Základné pravidlá mi prezradila pani Martina Bajzíková, riaditeľka Ochrany fondov Slovenskej národnej knižnice (SNK): „Majitelia bytov sú radi, ak nájdu pár metrov štvorcových kdekoľvek. Ale ak si niekto plánuje v dome vybudovať veľkú knižnicu, rozhodne by ju mal umiestniť v priestoroch bez okien, alebo aspoň mimo dopadu priameho denného svetla. Úplne ideálne pre knihy sú chladnejšie priestory s teplotou do 20 °C a vlhkosťou 50 %, ale v bežných domácnostiach postačí minimum – stabilné podmienky bez výkyvov.“
Ak sa teraz virtuálne prejdeme po dome alebo byte, na základe vyššie uvedeného odporúčania ľahko zistíme, ktoré izby sú pre knihy najvhodnejšie. V kuchyni či kúpeľni je príliš vlhko. V spálni a detskej izbe sa zasa neodporúča zhromažďovať knihy, aby sme prach z nich nevdychovali. V obývačke a jedálni je pre knihy najstabilnejšie prostredie a navyše si z kútika s knihami môžeme vytvoriť estetický bytový doplnok. Ak si môžete vybrať, knihy neumiestňujte na police nízko pri zemi, kde sa prach víri najviac.
Tak a už som sa dozvedela, čo som chcela! Už viem, čo treba spraviť. Čaká ma premiestnenie niektorých kníh a samozrejme veľké upratovanie. Čo ma privádza k myšlienke: ako to robia v knižniciach, kde majú oveľa väčšie počty kníh? Nikdy som v knižnici nevidela niekoho behať s vysávačom. Moja zvedavá myseľ túži poznať odpovede a už píšem e-maily do rôznych knižníc. Aj keď nie všetky mi odpovedali, odborníci zo SNK mi ochotne objasnili, ako to funguje v knižnici s 5,2 miliónmi dokumentmi. Touto cestou by som im rada poďakovala za ich čas a obsiahle odpovede. Skutočne si to veľmi vážim. Ak ste zvedaví rovnako ako ja, nech sa páči.
Martina Bajzíková, riaditeľka Ochrany fondov SNK: Základom je účinná vzduchotechnika s pravidelnou údržbou a výmenou filtrov, stabilné klimatické podmienky a minimalizovanie pohybu osôb v depozite. Prach sa nachádza doslova všade, aj medzi stránkami kníh. Dostáva sa do vláknitých štruktúr papiera, väzby knihy a pôsobí na ne deštrukčne. Takže aj pri fungujúcej technológii a dodržiavaní skladového režimu sa musia pravidelne čistiť knižné police a knihy a dokumenty (povrchovo i zvnútra) sa čistia v špecializovaných zariadeniach.
Ako často ich čistíte?
Martina Bajzíková, riaditeľka Ochrany fondov SNK: Proces čistenia prebieha nepretržite a spôsob čistenia jednotlivého dokumentu závisí napr. od jeho veku, v akom je stave, v akom stave je papier na ktorom je vydaný, v akom fyzickom stave je väzba a pod.
Používate nejaké špeciálne opatrenia (napr. uzavreté police), aby nedochádzalo k poškodzovaniu kníh?
Zuzana Prachárová, riaditeľka k-Služieb SNK: Vzácne dokumenty a simplikáty sa sprístupňujú len veľmi výnimočne. Čím menej sa s dokumentom (knihou) manipuluje, tým dlhšie vydrží v dobrom fyzickom stave a tým ho dlhšie vieme zachovať pre budúce generácie. S týmto cieľom SNK už niekoľko rokov systematicky digitalizuje svoj fond a zdigitalizované dokumenty nájdu naši používatelia bezplatne v digitálnej knižnici dikda.snk.sk – sú prístupné v rámci krajín EHP.
Stretli ste sa niekedy s čitateľmi, ktorí sa nevhodne správali ku knihám?
Zuzana Prachárová, riaditeľka k-Služieb SNK: Žiaľ, áno. Najbežnejším poškodením sú podčiarkovania – dokonca zvýrazňovačmi – či ohýbanie rožkov. Niektorí vytrhávajú strany ale aj celé kapitoly.
Bohužiaľ, tlačené knihy nemajú len dvoch úhlavných nepriateľov. Veľmi nebezpečnými protivníkmi je aj slnečné svetlo či sám človek. Kto by odolal čokoláde pri čítaní napínavej detektívky? Knihy sa nedokážu brániť, nemajú ruky ani ústa. My, ich milovníci, sa musíme o ne starať, aby sa nezmenili na prach a boli aj naďalej našimi výrečnými priateľmi. A teraz hurá na to vysávanie!
Milí čitatelia, podeľte sa s nami do komentárov, ako to máte s upratovaním v knižnici vy. Ako často ju zvyknete upratovať? Je nejaký prehrešok voči knihám, ktorého sa vám nedarí zbaviť?
Za vydavateľstvo i527.net sa zhovárala Eva Rozborilová.
Zdroje:
e-mailová komunikácia so zamestnancami Slovenskej národnej knižnice
https://topservis-bratislava.sk/ako-cistia-a-osetruju-knihy-profesionali/
https://akoapreco.com/sa-starat-knihy-aby-nezostarli-tipy-zariadenie-kniznice/