The-Wingfeather-Saga-1
Viete o tom, že za zaujímavý a obohacujúci komentár k tomuto článku vás odmeníme 50 darčekovými bodmi?

Žili raz v chalúpke na útese nad Temným morom temnoty tri deti a ich verný psík Nuget.

Takto sa začína veľké dobrodružstvo, ktoré započalo už pred mnohými rokmi v hlave jedného hudobníka s gitarou. Že netušíte o čom teraz píšem? Predstavujem vám kúsok zo zákulisia vzniku vašej obľúbenej ságy.

Keď hudobník píše knihy pre deti

Kto by bol povedal, že za dobrodružným fantasy príbehom, prioritne určeným pre deti, stojí spevák hudobník a skladateľ. Andrew Peterson ním naozaj je a svojím príjemným hlasom a duchovnými skladbami posiela do sveta silné odkazy. Je zakladateľom spoločnosti Rabbit Room, v ktorej združuje komunitu skladateľov, autorov a umelcov zaujímajúcich sa o vieru a rozprávanie príbehov.

V jednom z rozhovorov priznal, že predtým ako vzal do rúk gitaru, chcel byť spisovateľom. Od detstva ho totiž fascinovali príbehy. Ale až keď svojím vlastným deťom čítal príbehy Narnie, niečo sa v ňom zlomilo a rozhodol sa, že svoje myšlienky o písaní zhmotní do reality. Prvá, pôvodná časť ságy „On the Edge of the Dark Sea of Darkness“ (Na brehu Temného mora) uzrela svetlo sveta v už roku 2008. Tak ako ju poznáme my, v krásnej pevnej väzbe, s ilustráciami od Joa Sutphina, zábavnými poznámkami pod čiarou a mapami vyšla až v roku 2O20 a hneď začala zbierať pozitívne ohlasy.

Zdroj: www.ccmmagazine.com

Vrátim sa však k hudbe. Ak ste ešte nič od Andrewa Petersona nepočuli, určite si pustite zopár jeho skladieb. Odporúčam Be Kind to Yourself alebo Is He Worthy. Možno aj vy ostanete očarení a okrem Petersonových kníh si obľúbite aj jeho hudbu.

Posolstvá skryté v knihách

Priznajme si, nie je ľahké upútať detskú pozornosť. Najmä v dnešnej dobe plnej rozptyľovačov – od televízie, cez mobily až po počítačové hry. A rozhodne nie je ľahké ani napísať knihu pre deti, ktorá by im okrem napínavého dobrodružného príbehu ponúkla aj niečo viac. Celá Sága rodu Wingfeatherovcov však v sebe, okrem nesmierne lákavého originálneho príbehu, skrýva aj silné odkazy. Nenútene a prirodzene deťom predkladá správne hodnoty obalené do pútavého plášťa, ktorému nevedia odolať. Spomeňme napríklad krásny príklad sily skrytej v rodine, v láskavom srdci, odvahe a múdrosti. Keď hlavných hrdinov sprevádza viera v lepšiu budúcnosť a lepší svet.

Andrew Peterson: „Tento príbeh je teda o svetle, dobrote a pravde s veľkým P. Je o kráse, vzkriesení a vykúpení.“

Zdroj: www.andrew-peterson.com/media

Každý sa občas cítime stratení a hľadáme cestu. Príbehy nám ju môžu pomôcť nájsť. Sága rodu Wingfeatherovcov ponúka deťom veľa pozitív. Je pre nich zaujímavá detským jazykom, dôvtipom, humorom aj napínavými dobrodružnými scénami, kedy majú pocit, že namiesto troch súrodencov objavujú tajuplný svet oni sami. Skrátka, učia sa správnym hodnotám aj bez toho, aby si to uvedomovali a ešte sa pri tom aj zabávajú.

Najskôr svet, potom príbeh

Aj vy sa občas pri čítaní nejakej knihy zamyslíte nad tým, ako príbeh vznikol, čím sa autor inšpiroval? Andrewa Petersona okrem spomínanej Narnie v mnohom inšpiroval aj Tolkienov svet a jeho Stredozem plná rôznych tvorov a príšer. Zároveň však na všetko, čo kedy napísal mala vplyv aj Biblia a to, že vyrastal v rodine pastora.

Zdroj: www.wingfeathersaga.com

Rýchlo však prišiel na to, že ak chce napísať príbeh, musí preň najskôr vytvoriť svet. „Neexistuje žiadny príbeh, kým nebude existovať svet, v ktorom by príbeh mohol žiť.“ A tak sa začalo skicovanie a kreslenie mapy sveta Aerwiar. Najskôr hory, rieky, oceány, potom mestá, cesty a nakoniec postavy.

Andrew Peterson: „Je to ten istý spôsob, akým Boh začal svoj vlastný príbeh: „Buď svetlo!“

Všade samé kravy

Na písaní knihy je najlepšie to, že do vymysleného sveta môžete vložiť čokoľvek chcete, čokoľvek vám napadne. Fantázii sa medze nekladú. Pokojne to môžu byť napríklad aj zubaté kravy. Ale prečo práve kravy? Keď bol Andrew Peterson ešte dieťa, kravami bol nechtiac doslova obklopený. Jeho mama mala s motívom kráv takmer všetko: zástery, kalendáre, taniere, magnetky, tapety a podobne. Andrewovi vtedy všetky tie kravy prišli trochu desivé a tak sa rozhodol, že im dá tesáky.

Aby sme videli svetlo, musí prísť tma

Nebudeme zahmlievať, fantasy knižky sa nezaobídu bez kúska temnoty a zla. Sága rodu Wingfeatherovcov nie je výnimkou. Autor chcel byť k deťom úprimný. Vie, že aj oni vidia, že svet je občas strašidelné a smutné miesto. Dôležité je však veriť, že vždy je tu nádej. Najskôr musí prísť tma, aby sme mohli vidieť svetlo. Aj temnota raz bude porazená a všetky krivdy napravené. Garanciou dobrého detského príbehu je to, že keď dieťa dočíta posledné vety, zatvára knihu s pocitom, že všetci a všetko bude v poriadku.

Zdroj: www.artstation.com/happyrock

Andrew Peterson: „Mojím cieľom bolo, aby dieťa končiace poslednú stránku ságy vedelo o spôsobe, ktorý predtým nepoznalo, že existuje niečo silnejšie ako temnota.“

Zdroje:www.wingfeathersaga.com,www.andrew-peterson.com, www.thefantasy.news/2016/03/21/exclusive-interview-andrew-peterson, www.churchm.ag/andrew-peterson-wingfeather-saga-interview, www.mereorthodoxy.com/wingfeather-saga-interview, www.ligonier.org/learn/articles/just-how-beautiful-beauty-can-be-an-interview-with-andrew-peterson

Pridaj komentár