Viete o tom, že za zaujímavý a obohacujúci komentár k tomuto článku vás odmeníme 50 darčekovými bodmi?

Aj vy sa už tak veľmi tešíte na dovolenku, oddych, nové miesta, nič nemusieť riešiť, vychutnávať si dobrú knihu a pri tom popíjať na pláži chladené nealko mojito? Veru, prázdniny sa nezadržateľne blížia a lákajú nás zbaliť si kufre a vyraziť v ústrety dobrodružstvu, hoci by to bolo len niekde v okolí. A tak ma napadlo – čítajúc román – čo robia spisovateľky v lete? Ležia na pláži či usilovne ťukajú do klávesnice ďalšie strany románu, lebo ich naháňajú agenti s termínmi? Aký typ dovolenky sa im páči najviac? Ktorú knihu si so sebou zoberú?

Rada by som napísala, že som sa s týmito výnimočnými ženami stretla osobne a na všetko sa ich spýtala… Ale zmenšiť vzdialenosť cez oceán sa mi podarilo vďaka výdobytku modernej techniky – internetu, e-mailom a blogom. Možno raz sa aj mne pošťastí stáť v tieni bestsellerových autoriek a počuť a vidieť ich naživo. No už teraz viem, že okrem obrovského spisovateľského talentu sú to ženy podobné nám. Tiež riešia babičkovské povinnosti, nesvieti na nich neustále slnko a dokonca sa im nevyhýbajú ani náročné životné obdobia a choroby blízkych.

Ako prvú som vyspovedala autorku románu Boj o srdce Morrow Littleovej, ktorý tento rok vyšiel vo vydavateľstve i527.net – Lauru Frantz. Dokonca sa mi priznala, že Slovensko jej nie je neznáme a rada by sa sem raz vybrala. (Tak si držme palce.)

Rozhovor s

Laurou Frantz

Aké sú vaše plány na letné prázdniny?

Milujem záhradkárčenie, takže trávim veľa času vonku v záhrade. Mám slabosť najmä na kvety a bylinky. Preto stačí, že som doma, to samo o sebe sú pre mňa prázdniny. Ak sa však pýtate na cestovateľské plány, nedávno som navštívila Savannah v Georgii a tiež Hilton Head v Južnej Karolíne. Fascinuje ma história mesta Savannah, som uchvátená tunajšou plážou a možnosťou ochutnať rôzne pochúťky s darmi mora.

Aká je vaša najobľúbenejšia dovolenková destinácia a prečo?

Pretože bývame v chladnom podnebí, kde často prší, rada navštevujem hocijaké slnečné a teplé miesta. Dajte mi slnko, pláž a more a ja budem ten najšťastnejší človek na zemi.

Počas dovolenky sa snažíte oddychovať alebo hľadáte novú inšpiráciu pre svoje knihy?

Prázdniny volám „pracovné prázdniny“, pretože neustále hľadám nápady na príbehy, nové prostredie, inšpiráciu z histórie miest, ktoré navštívim. Zvyčajne si beriem so sebou zápisníky, veľmi veľa pier a môj notebook. Rada si tiež kupujem knihy o miestnej histórii.

Aký druh dovolenky máte najradšej – ležanie na pláži, turistika v horách, prezeranie pamiatok či adrenalínové športy?

Nezabudnuteľnými boli pre mňa bezpochyby návštevy Škótska a Anglicka, odkiaľ pochádzajú moji predkovia. Mám rada turistiku, preto si nikdy nezabudnem zbaliť dobré topánky, aby som prešla čo najviac. Najradšej si dávam čaj v čajovni v Edinburghu alebo Londýne a prechádzam sa v kníhkupectvách. Viem si predstaviť, že by som sa tam raz presťahovala. Ak si môžem vybrať, tak určite také miesto, kde sa niečo nové dozviem a načerpám nápady na nové príbehy.

Akú knihu si so sebou zoberiete na dovolenku?

Práve teraz čítam najnovší román od Mimi Matthews. Väščinou si čítanie nechávam až večer do postele. Je to moja najobľúbenejšia časť dňa.

Ďalšou v poradí, ktorá mi odhalila svoje prázdninové plány, bola spisovateľka Dani Pettrey, od ktorej som prečítala už takmer všetko. Moje otázky ju zastihli na Floride, kde sa venovala svojim vnúčatám. Vedeli ste, že je veľmi spontánnym človekom, ktorý nemá problém sa ráno zobudiť a navrhnúť manželovi, že si zbalia tašky a vyrazia niekde na víkend?

Rozhovor s

Dani Pettreyovou

Aké sú vaše plány na letné prázdniny?

Teraz trávim veľa času dolu na Floride s dcérou, zaťom a mojimi vnúčatami. Tiež máme s mojím mužom v pláne každoročný týždeň na pláži v Severnej Karolíne. Takže veľmi zábavné leto pred nami.

Aká je vaša najobľúbenejšia dovolenková destinácia a prečo?

Milujeme pláž. Akúkoľvek pláž, avšak zvyčajne cestujeme do Outerbanks v Severnej Karolíne. Sú tam nádherné pláže s vysokými dunami a burácujúcimi vlnami. Veľmi sa mi páči byť tak ďaleko v oceáne. Tiež sa radi vyberieme na Hawai, ale len tak raz za päť rokov kvôli dlhej ceste.

Počas dovolenky sa snažíte oddychovať alebo hľadáte novú inšpiráciu pre svoje knihy?

V minulosti som aj na dovolenke pracovala. Vstala som skoro ráno a napísala zopár strán než sa zvyšok rodiny zobudil. Potom som zasa tu i tam písala, keď sme boli na pláži. Ale v roku 2021 som si povedala, že si budem dovolenku len užívať bez písania. Zaborím si prsty do piesku, budem plávať v mori, opaľovať sa a čítať. Samozrejme, beriem si so sebou notebook, keby prišli nejaké nápady.

Aký druh dovolenky máte najradšej – ležanie na pláži, turistika v horách, prezeranie pamiatok či adrenalínové športy?

Milujem cestovanie. Okrem už spomínaných pláží rada navštevujem nové miesta, kde môžem len tak neplánovane naraziť na „poklady“, ako je tajný vodopád, zrúcanina hradu, o ktorej sme netušili, či svetoznáma pekáreň v Charlestone, ktorá pečie keksíky rozplývajúce sa v ústach, že ľudia už od piatej čakajú v rade, kedy o šiestej otvoria. Každý výlet ponúka zázrak objavovania niečoho nového.

Akú knihu si so sebou zoberiete na dovolenku?

To je dobrá otázka. Zoberiem si Fairest of Heart od Karen Witemeyer a Prodigal Son od Grega Hurwitza.

Francine Rivers

A do tretice jedna z mojich najobľúbenejších spisovateliek Francine Rivers. Jej cestovateľské plány sú bohužiaľ kvôli postupujúcej Parkinsonovej chorobe manžela Ricka na míle vzdialené od predošlých dvoch kolegýň. Verím, že autorku bestsellerov – trilógie V znamení leva, Dielo majstra, Vykúpená láska (nedávno sfilmovaný) či najnovší Tá dáma je moja – nemusím zvlášť predstavovať. Vo svojom blogu otvorene, bez príkras či smútenia hovorí o domácej dovolenke v Kalifornii, ktorá ich čaká. Napriek obmedzeniam pri cestovaní a pohybe vôbec si našli spôsob, ako si užívať prírodu, vidieť nové miesta a oddychovať.

Jedným z takýchto spôsobov je cesta do mesta, v ktorom žili Rickovi rodičia, vedúca okolo viníc, lesov so sekvojami, bielych pláží či skalnatých útesov. Sedia v aute so stiahnutým okienkom, pijú horúcu kávu, jedia koláč a počúvajú burácajúci príliv. Tiež radi navštevujú veľké mestá ako Santa Rosa či Petaluma so starodávnymi obchodíkmi, ale aj menšie mestečká, ako napríklad Occidental či Forestville. Niekedy si spravia výlet po okolí, a keď sú unavení, zostanú doma, urobia si maslový popcorn v mikrovlnke a pozerajú dobrý film. Alebo sa „vyberú na dlhý výlet“ a pozerajú Aerial America alebo Aerial Africa (ide o televízny seriál s leteckými zábermi rôznych zaujímavých miest danej krajiny, napr. historických oblastí, národných parkov, prírodných krás či známych budov). „Život je fajn, keď hľadáme, čo nám Boh dáva. Život je to, čo si z neho urobíme.“ dodáva uznávaná spisovateľka Francine Rivers k téme domácej dovolenky.

A aké otázky by ste spisovateľkám položili vy, ak by ste mali tú možnosť? Čo vás zaujíma? Napíšte nám do komentárov.

Zo srdca ďakujem spisovateľkám, že sa s nami podelili o svoje cestovateľské plány. Želám vám všetkým krásne prázdniny či už s knihou v ruke alebo bez. Nech to nie sú prázdne dni!

Zdroj: e-mailová komunikácia s Dani Pettrey a Laurou Frantz

https://www.danipettrey.com/blog/vacation-essentials

https://www.danipettrey.com/blog/top-summer-picks

https://francinerivers.com/staycations/

Autorka blogu

Eva Chocholačková
Eva Chocholačková
Premium bloger
Odmalička som milovníčkou kníh. Rada unikám do inej reality, trénujem svoju predstavivosť a poznávam nové. Keď mi nestačili knihy na polici, začala som si ich požičiavať z knižnice. Často ich darujem i dostávam. Pri dobrej knihe nepotrebujem spať, čítam v autobuse, vlaku, dokonca i cestou do práce či pri pečení. Po nejakom čase sa u mňa „zišlo“ okolo 20 kníh z vydavateľstva i527.net a ja som pochopila, že ide o moje obľúbené vydavateľstvo. Ktorúkoľvek knihu od nich som čítala, bola to moja šálka kávy (hoci kávu nepijem). Dôležitou esenciou ich kníh je duchovné povzbudenie, ktoré môžem načerpať. Na rodičovskej dovolenke som už aj s dcérkou zablúdila do našej mestskej knižnice. Bolo mi ľúto, že tam chodí tak málo ľudí, a preto som začala písať recenzie – odporúčania na knihy z knižnice. A od toho bol len krôčik k vytvoreniu vlastného blogu s recenziami kníh a písaniu blogu pre vydavateľstvo i527.net (úprimne si to vážim a ďakujem za dôveru). Medzi moje súčasné najobľúbenejšie autorky patria Deni Pettrey, Tamera Alexander, Julie Klassen, Francine Rivers, Tessa Afshar a zoznam sa však stále rozširuje . Keď práve nedržím v rukách knihu a mám trochu času, nájdete ma v záhrade, hrať na gitaru, spievať v zbore či skúšať nové recepty.

8 komentárov

  • maryka.svitkova

  • 3 mesiace ago

  Keby som mala možnosť osobne stretnúť alebo telefonicky či emailovo kontaktovať Lauru či Francine, tak by som im poďakovala za ich slová, ktoré vnášajú do ich diel. Vďaka týmto slovám som našla k Bohu cestu, pochopila som, že Boh je milosrdný a dobrý a nie krutý a čakajúci trestať naše nedostatky a hriechy, ako nám bolo vštepované odmalička. Ďakujem Vám milé autorky!

   • administrator

   • 3 mesiace ago

   Maryka, ďakujeme za krásny komentár. Je to vždy inšpirujúce dozvedieť sa, že knihy a príbehy stále dokážu v človeku vzbudiť to najviac ľudské čo sa podobá Bohu, to čo ukazuje na večnosť. Všetkých našich autorov vyberáme práve tak, aby ukazovali na to, čo je poza naše vnímanie…

  • maria.supkova

  • 3 mesiace ago

  Moje najobľúbenejšie autorky sú Riversová, Klassenová, Alexanderová….Ich knihy má vždy natoľko uchvátila a odpútajú od starostí a ja sa cítim oddýchnutá. Dúfam, že napíšu ešte veľa kníh. Keby som mohla rada by som sa ich opýtala kto sú ich obľúbený autori, kde berú inšpiráciu pre svoje príbehy a ako ich knihy vnímajú ich najbližší príbuzní, či ich čítajú a podobne.

   • rozborilova.eva

   • 3 mesiace ago

   Pani Mária, ďakujeme za krásne otázky. Áno, bez podpory tých najbližších by bolo písanie príbehov určite náročnejšie, ak nie nemožné. Verím, že všetky autorky takúto podporu zažívajú. Svedčia o tom aj venovania či poďakovania v ich knihách. Francine Rivers napr. menuje viacerých členov rodiny od manžela cez deti, svokrovcov až po švagriné a tetu a ďakuje za bezpodmienečnú lásku a podporu. Tamera Alexander si zasa cení neúnavnú lásku a podporu rodiny, najmä počas dlhých večerov strávených písaním. Nech Vám aj naďalej ich knihy prinášajú pokoj a radosť!

  • ivetka7611

  • 3 mesiace ago

  Ja by som sa ich spýtala čo je pre nich najdôležitejšie v živote. Či majú doma nejakých zvieracích miláčikov a či píšu do kníh niečo nejakú situáciu čo zažili a zapracovali to do knihy vlastne čo ich navnadí, kde berú inšpiráciu. Moje oblúbené autorky sú Laura Frantz , Klassenová Julie, Hunterová Kristi Ann, ale vôbec historické romány to je moje. Dufam, že ešte napíšu vela kníh.

   • rozborilova.eva

   • 3 mesiace ago

   Ivetka, ďakujeme za Vaše podnetné otázky. Samotný proces, ako príbeh vzniká, je aj pre mňa veľmi zaujímavý. O Kristi Ann Hunter som sa napr. dočítala, že na začiatku písania každej jej knihy je veľká kopa post-itov (malých lepiacich papierikov). Na ne si zaznamenáva rôzne nápady pri počúvaní piesní či prezeraní Pinterestu. A o Julie Klassen je známe, že cestuje do Anglicka, aby načerpala inšpiráciu. Napr. keď boli s manželom v Cornwalle, pozrela sa z hotelového okna a uvidela sídlo z červeného kameňa na úpätí útesu, a povedala si: „Tu zasadím dej novej knihy.“ A tak vznikla Učiteľova dcéra.

  • Lucia

  • 3 mesiace ago

  Ďakujem za skvelý článok. Veľmi ma potešil. Uvedomila som si, že veľa vecí, ktoré majú autorky rady, nachádzame aj v ich knihách.
  Laury Frantz by som sa opýtala, čo by rada navštívila na Slovensku, či o našej krajine aj niečo čítala a podobne. Všetkých troch (ale aj ostatných autoriek píšucich rovnako dobré knihy) by som sa chcela opýtať, akú knihu z Biblie majú najradšej, ale aj akých autorov najčastejšie čítajú, čo patrí k ich úplne top knihám, ku ktorým sa rady vracajú.
  Ešte by som sa rada opýtala, či sa často vracajú ku svojim knihám, ktoré napísali. Teda či si niektorú z nich zoberú a len tak oddychovo prečítajú 🙂

   • rozborilova.eva

   • 3 mesiace ago

   Lucia, sme radi, že sa Vám blog páčil. Máte dobrý postreh, že autorky používajú vo svojich knihách to, čo majú rady. To mi pripomenulo, že Laura Frantz využila svoju záľubu v záhradkárčení v románe Večné puto, kde Lark vyrábala elixír z byliniek. Ďakujeme za Vaše zaujímavé otázky. Ak by sa mi podarilo získať odpovede na ne či ostatné otázky našich čitateľov, určite sa s nimi podelím.

Pridaj komentár