Viete o tom, že za zaujímavý a obohacujúci komentár k tomuto článku vás odmeníme 50 darčekovými bodmi?

Z času na čas, keď práve nemám čo čítať alebo si chcem dať od kníh pauzu, zapnem si televíziu, resp. streamovaciu službu. Kategória: Romantický film. Prečítam si stručný obsah. Ak ma zaujme, stlačím Play. Pohodlne sa zaborím do kresla a potom si všimnem v ľavom hornom rohu: 16+ jazyk, násilie, sex. Tak späť. Hľadám ďalší film. Po 30 minútach klikania hore a dolu zhodnotím, že tam pre mňa nič nie je. Môj manžel sa len smeje, že si z databázy tisíc filmov nedokážem nič vybrať. Že chyba bude asi medzi ovládačom a televíziou.

Aj vám sa to už stalo? Verím, že nie som sama. Že by bol pes zakopaný v mojich náročných kritériách? Priznávam, je ich niekoľko. No po únavnom dni nechcem počúvať jednu nadávku za druhou, ani sa pozerať na rozstrieľané telá pokryté hrubou vrstvou krvi. Je skvelé, že pri filme hneď viem, na čom som. V prípade kníh však takýto systém hodnotenia neexistuje. Keby aj knihy mali takéto indikácie, o čo ľahšie by sa mi vyberali! Nie raz som začala čítať knihu a po pár stranách ju zatvorila.

Len nedávno som sa stretla s pojmom „clean books“ (doslovný preklad z angličtiny: čisté knihy). A vtedy mi to došlo. Toto sú presne knihy pre mňa! Ale ako ich nájsť? Vôbec nejde o to, že by ste ich mali povysávať alebo utrieť od prachu. Clean books sú čisté aj bez prachovky a saponátu. Budem používať tento výraz, pretože hoci som vymyslela 13 rôznych slovenských ekvivalentov, žiadny úplne nevystihoval podstatu. Verím, že sa clean books aj na Slovensku čoskoro rozšíria a udomácnia natoľko, že si zaslúžia kvalifikovaný slovenský ekvivalent od Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra. Než sa tak stane, povedzme si, čo sú to za knihy a či by sa páčili aj vám.

Čo sú "clean books"?

Výrazom clean books sú označované knihy bez názorného popisovania násilia, bez explicitných sexuálnych obrazov (knihy však môžu obsahovať romantické prvky), s obmedzeným používaním nadávok, hrubých a hanlivých slov alebo aj úplne bez nich a bez nadmerného užívania alkoholu a drog. Môže ísť o kresťanské knihy, ale nie je to pravidlo.

Nie sú "clean books" nudné?

Vôbec nie! Zamyslime sa. Čo robí knihu príťažlivou pre čitateľa? Zaujímavá dejová línia a zápletka, prekvapivé zvraty, napätie, prepracované a nezabudnuteľné postavy. Nadávky, násilie ani sex pre mňa nie sú zárukou pútavej knihy. A keďže sa clean books „nevyžívajú“ v detailných opisoch násilia či sexuálnych scén, o to viac musia autori pracovať na charakteroch postáv, nie tak ľahko priehľadnej zápletke či zvratoch v deji, aby čitateľov udržali v napätí a knihu nechceli pustiť z rúk. Navyše si môžete vybrať z pestrej žánrovej palety, lebo clean books nie sú len romantické príbehy, ale aj mystery, akčné, trilery, sci-fi a fantasy či dokonca horory.

Tu je zopár clean mystery titulov, ktoré vám z osobnej skúsenosti môžem odporučiť: Sir Arthur Conan Doyle – Pes Baskervillský, Agatha Christie – Smrť na Níle, G.K. Chesterton – Návrat otca Browna. A moja obľúbená autorka romantických clean trilerov Dani Pettreyová.

V ďalšom blogu budeme v téme clean books pokračovať a povieme si, prečo ich spisovatelia píšu, pre koho sú určené a ako ich nájdete v mori knižných titulov.

Vedeli ste o clean books?

Čítate takého knihy alebo pre vás nie je dôležité, či sú „clean“?

Páčila by sa vám kategorizácia kníh podobne, ako pri filmoch?

Napíšte nám do komentárov, prosíme.

Odmalička som milovníčkou kníh. Rada unikám do inej reality, trénujem svoju predstavivosť a poznávam nové. Keď mi nestačili knihy na polici, začala som si ich požičiavať z knižnice. Často ich darujem i dostávam. Pri dobrej knihe nepotrebujem spať, čítam v autobuse, vlaku, dokonca i cestou do práce či pri pečení. Po nejakom čase sa u mňa „zišlo“ okolo 20 kníh z vydavateľstva i527.net a ja som pochopila, že ide o moje obľúbené vydavateľstvo. Ktorúkoľvek knihu od nich som čítala, bola to moja šálka kávy (hoci kávu nepijem). Dôležitou esenciou ich kníh je duchovné povzbudenie, ktoré môžem načerpať. Na rodičovskej dovolenke som už aj s dcérkou zablúdila do našej mestskej knižnice. Bolo mi ľúto, že tam chodí tak málo ľudí, a preto som začala písať recenzie – odporúčania na knihy z knižnice. A od toho bol len krôčik k vytvoreniu vlastného blogu s recenziami kníh a písaniu blogu pre vydavateľstvo i527.net (úprimne si to vážim a ďakujem za dôveru). Medzi moje súčasné najobľúbenejšie autorky patria Deni Pettrey, Tamera Alexander, Julie Klassen, Francine Rivers, Tessa Afshar a zoznam sa však stále rozširuje . Keď práve nedržím v rukách knihu a mám trochu času, nájdete ma v záhrade, hrať na gitaru, spievať v zbore či skúšať nové recepty.

14 komentárov

    • Lucia

    • 1 rok ago

    Vďaka za článok. Aj mne sa veľakrát stalo, že som si vybrala nejakú knihu, ktorá ma zaujala obsahom, ale napokon som v nej našla veci, ktoré boli z nejakého dôvodu nevhodné. Preto som veľmi rada, že vo vydavateľstvách ako i527, Kumran, Ver.sk sa môžem spoľahnúť na to, že v nich nenájdem nič nevhodné a tým pádom idem na istototu. Preto som veľmi vďačná aj spisovateľom, aj vydavateľom a prekladateľom, že nám ponúkajú takéto knihy. Medzi mojich obľúbených spisovateľov takýchto kníh patria Tamera Alexanderová, Laura Frantzová, Camdenová, Hunterová, ale aj Okeová a ďalšie.
    A určite by som chcela, aby aj knihy mali také kategórie ako filmy, ušetrila by som tak veľa peňazí a času 🙂

      • rozborilova.eva

      • 1 rok ago

      Ďakujeme, Lucia, za váš komentár. Áno, práve kresťanské vydavateľstvá sú jedným zo zdrojov clean books a tiež si ich podľa toho často vyberám. Z vašich obľúbených autoriek som zatiaľ nič nečítala od Janette Okeovej, ale chystám sa to v najbližšej dobe napraviť 🙂 Držme si palce, aby podobná kategorizácia ako je pri filmoch, bola aj na knihách.

    • ivetka7611

    • 1 rok ago

    Priznám sa ešte som o clean books akosi nepočula, ale čo som sa práve dočítala tak sa mi to velmi páči, lebo v poslednéj dobe aj v historických románoch je sex a dost detajlne opísaný pre mna osobne už som si zvykla, ale pozastavujem sa nad tím, že to čítajú ešte vlastne „deti“ už aj 10 ročné a asi ja by som im to nedala čítat aj ked je už iná doba a decká vyspelejšie. Mám už viaceré knihy od vás no zatial moja najoblubenejšia je Julie Klassenová a Kristi Ann Hunterová.

      • rozborilova.eva

      • 1 rok ago

      Ďakujeme, Ivetka, za váš názor. Ako píšete, knihy sa môžu dostať do rúk aj deťom. Označenie clean book pomáha rodičom, učiteľom aj knihovníkom jednoduchšie sa orientovať a (ne/)odporučiť danú knihu deťom a mládeži.

    • maryla.a

    • 1 rok ago

    Proto mám ráda knihy z Vašeho nakladatelství, že tam není sex ani vulgarity. Vlastně mě ve výčtu knih docela překvapil můj oblíbený Sherlock Holmes, ale když se nad tím zamyslím, tak knihy o něm budou „clean“ (díky tomu, že Holmese ženy nezajímají, a díky tomu že jako gentleman před čtenářem není sprostý 😀 ). Ze současných knih bych tam zařadila Charlese Martina. A asi třeba knihu „Krycí jméno Verity“ Elizabeth Wein, i když jsem se z ní musela docela dlouho vzpamatovávat. Asi jako z Vámi vydané knihy „Ukryté vo hviezdách“ (i když společné mají asi jen období, kdy se odehrávají).

      • rozborilova.eva

      • 1 rok ago

      Ďakujeme, Maryla, za tipy na clean čítanie. Značím si ich 🙂 S tým Sherlockom to bude tak, ako píšete. Tiež patrí medzi mojich obľúbených hrdinov. Dokonca mám rada aj filmové/seriálové spracovanie (napr. to od BBC). Hoci podľa môjho názoru v iných prípadoch film nikdy nedosahuje úroveň knihy. Ak rada čítate detektívky a la Sherlock, mohli by sa vám páčiť aj 2 knihy o agentke Quinnovej od Nancy Mehl z nášho vydavateľstva. Behaviorálna analytička je kombináciou Sherlocka a Mentalistu.

    • maria.supkova

    • 1 rok ago

    Ja to mám podobne. Televíziu nesledujem už skoro vôbec lebo už to nieje to čo bývalo. Vždy som si rada pozrela komédiu alebo romantický film ale dnes už aj tieto žánre obsahujú veľa vulgarizmov, sexuálnych a homosexuálnych scén. S knihami je to podobné ale veľmi som si zamilovala vydavateľstvá ako sú kumran.sk alebo i527.net. tie má zatiaľ ešte nikdy nesklamali. O štítku clean books počujem prvý krát ale veľmi sa mi to páči aspoň sa nezmýlim pri výbere nového autora na čítanie

      • rozborilova.eva

      • 1 rok ago

      Ďakujeme, Mária, za váš komentár. Som na tom podobne, tiež si vyberám knihy najmä podľa vydavateľa. Verme, že sa kategorizácia kníh ujme aj na Slovensku.

    • veronika.matovcikova

    • 1 rok ago

    Ja by som bola určite za takéto označenie, knih, filmov, serislov i časopisov. Nielen kvoli mne ake aj kvoli deťom. Mám veľmi rada historické romány no často krát sa tam najde pre mna „zbytočna“ pasáž. Naučila som sa však preskakovať ich. Zväčša sa však sa snazim nájsť také ktoré si mozem užiť na stopecent.

      • rozborilova.eva

      • 1 rok ago

      Dakujeme Veronika za Vas komentar. Som na tom rovnako a tiez radsej uprednostnim clean book. Verme, ze sa aj u nas dockame oznacovania knih, podobne ako je to u filmov.

    • Lenka

    • 1 rok ago

    Keďže čítam z fikcie výhradne len romance, veľmi dobre rozumiem problematike clean romance. Začínala som kedysi dávno s romancami od Vášho vydavateľstva a bolo to super, pretože knihy boli vždy čisté a to je moja podmienka pri čítaní romancí. Potom som prešla na e-knihy, pretože čítam veľa (asi 50 kníh ročne) a z hľadiska obmedzenej ponuky titulov na Slovensku a tiež po finančnej stránke som prešla na internetový gigant, ktorý predáva e-knihy. Bola som unesená množstvom ponuky kníh v mojich obľúbených kategóriách: regency romance, medieval, romance, interracial, fantasy, time travel romance aťď. Pri pojme christian romance nebol s čistotou kníh problém ale pri iných už áno. A tak som si musela vygoogliť, že romance majú svoju klasifikáciu, akýsi heat level. Naučiť sa, čo znamená steamy, spicy a podobne. Obyčajne pod nálepkami clean, sweet alebo proper and wholesome romance som našla a stále nachádzam to, čo chcem čítať. Bolo by to skvelé aj v kamenných kníhkupectvách, aby boli knihy takto označené, aby si človek našiel ten svoj kútik v kníhkupectve, kde sa bude rád vracať a nájde tam knihy s hodnotami.
    Vždy sa teším, keď vydáte novú knihu. Ak ju ešte nepoznám, je to pre mňa skvelý tip. Ak som ju už niekedy čítala, teším sa, že sa s ňou zoznámia aj čitatelia v slovenskom jazyku. Držím palce a prajem Vášmu vydavateľstvu, aby úspešne pokračovalo v začatej práci.

      • rozborilova.eva

      • 1 rok ago

      Pani Lenka, srdečne ďakujeme za Váš komentár aj Vašu priazeň nášmu vydavateľstvu! Od takého zanieteného čitateľa, akým ste, sú slová povzbudenia a ocenenia o to hodnotnejšie. Z Vašich slov je cítiť, že už ste sa mali možnosť v problematike clean books zorientovať. Ako píšete, detailnejšie označenie kníh by pomohlo čitateľom i knihovníkom pri správnom výbere toho, čo chcú čítať. Dôležitá je jednotnosť označovania naprieč vydavateľstvami, jednoduchosť a prehľadnosť, aby kategorizácia kníh skutočne splnila svoj účel.

    • Mira

    • 1 rok ago

    Za mňa určite Tessa Afshar. Tiež čítam a kupujem množstvo kníh a posúvam ďalej kamoškám, kolegyniam, rodine. Mnohé sú úžasné, poučné a zároveň si pri nich oddýchnem. Pri niektorých -darček al.zaujme ma iba obal, krútim hlavou, čo všetko tam dokážu natlačiť a ešte aj s mnohými chybami. Preto ďakujem, že som objavila toto vydavateľstvo a určite si vyberiem opäť z titulov, ktoré ponúkate.
    Prajem vám veľa chuti do práce! Má to zmysel!

      • rozborilova.eva

      • 1 rok ago

      Pani Mira, veľmi nás potešili Vaše povzbudzujúce slová. Ďakujeme krásne! Áno, tiež si myslíme, že to má zmysel vydávať clean books a prinášať kvalitnú literatúru na slovenský trh. Tessa Afshar je tiež mojou favoritkou. Najmä jej knihy Perla v piesku, Perla z Moabu, Zlatá žatva, Anjelský chlieb… Nikdy by som si tak farbisto nevedela predstaviť život Izraelitov či prvých kresťanov.

Pridaj komentár