Viete o tom, že za zaujímavý a obohacujúci komentár k tomuto článku vás odmeníme 50 darčekovými bodmi?

V predchádzajúcom blogu sme si predstavili clean books ako knihy bez názorného popisovania násilia, bez explicitných sexuálnych obrazov a s obmedzeným používaním nadávok, hrubých a hanlivých slov. Môže ísť o kresťanské knihy, ale nie je to pravidlo. V tomto blogu si povieme, prečo spisovatelia takéto knihy píšu, pre koho sú určené a ako clean books nájsť.

Prečo autori píšu clean books a pre koho sú?

Ak je kniha clean, znamená to, že ju môže čítať širšie publikum. Je vhodná pre takmer všetky vekové kategórie. Nemáte problém požičať ju ďalším nadšeným knihomoľom v rodine či priateľom bez toho, aby ste sa pri najbližšom stretnutí s nimi museli červenať. Odvtedy, čo som mamou, začala som prísnejšie prehodnocovať, čo čítam, čo a ako rozprávam, čo robím. Lebo všetko sa stáva pre moje deti normou. Ony ma kopírujú. Je to ich prirodzený spôsob učenia sa. Chcela by som mať v knižnici len také knihy, ktoré raz svojej dospievajúcej dcére bez problémov požičiam.

knihy bez nasilia, sexu

Clean books sú určené pre široké spektrum čitateľov. Toto je dôkaz 🙂

Ako nájdem clean books?

Každý rok vychádzajú tisíce kníh. Ako sa v nich vyznať a nájsť také, ktoré sa oplatí čítať? Ponúkam vám zopár tipov, ako clean books nájsť. Pridajte sa do skupiny na sociálnych sieťach, ktorá sa venuje recenzovaniu kníh a diskusiám o nich. Alebo sa pozrite na zadnú stranu vašej obľúbenej knihy, ktorí ďalší autori ju odporúčajú. Je dosť pravdepodobné, že budú vyznávať podobné hodnoty, ako sú v knihe, ktorú propagujú. Preverte si knihu, ktorú si plánujete kúpiť, na web stránkach hodnotiacich knihy (napríklad Rate Reads). Kupujte knihy v overených kresťanských kníhkupectvách a vydavateľstvách (napr. i527.net, Kumran, Ver.sk). Vyhľadajte si víťazov a finalistov ceny Christy Award, Carol Awards. Použite aplikáciu, ktorá vám pomôže s vyhľadaním správnej knihy pre vás.

Dve časti blogu o clean books nemali ambíciu byť ich vyčerpávajúcim hodnotením, preto sa k téme budeme pravidelne vracať. Je užitočné mať kategorizáciu kníh ako pri filmoch? Ako stanoviť kritériá na hodnotenie, čo je a nie je clean? Neochudobňujeme sa o niečo, ak čítame len clean books? Otázok sa vynára celá rada. Chcela som túto tému len otvoriť, poukázať na fakt, že aj v slovenčine máme kvalitné clean books. Som za to veľmi vďačná. Mám možnosť voľby. A to je oslobodzujúce i zaväzujúce – vybrať si správne.

A ako si vyberáte knihy vy?

Aký je váš názor na „clean books“?

Napíšte nám do komentárov.

Odmalička som milovníčkou kníh. Rada unikám do inej reality, trénujem svoju predstavivosť a poznávam nové. Keď mi nestačili knihy na polici, začala som si ich požičiavať z knižnice. Často ich darujem i dostávam. Pri dobrej knihe nepotrebujem spať, čítam v autobuse, vlaku, dokonca i cestou do práce či pri pečení. Po nejakom čase sa u mňa „zišlo“ okolo 20 kníh z vydavateľstva i527.net a ja som pochopila, že ide o moje obľúbené vydavateľstvo. Ktorúkoľvek knihu od nich som čítala, bola to moja šálka kávy (hoci kávu nepijem). Dôležitou esenciou ich kníh je duchovné povzbudenie, ktoré môžem načerpať. Na rodičovskej dovolenke som už aj s dcérkou zablúdila do našej mestskej knižnice. Bolo mi ľúto, že tam chodí tak málo ľudí, a preto som začala písať recenzie – odporúčania na knihy z knižnice. A od toho bol len krôčik k vytvoreniu vlastného blogu s recenziami kníh a písaniu blogu pre vydavateľstvo i527.net (úprimne si to vážim a ďakujem za dôveru). Medzi moje súčasné najobľúbenejšie autorky patria Deni Pettrey, Tamera Alexander, Julie Klassen, Francine Rivers, Tessa Afshar a zoznam sa však stále rozširuje . Keď práve nedržím v rukách knihu a mám trochu času, nájdete ma v záhrade, hrať na gitaru, spievať v zbore či skúšať nové recepty.

10 komentárov

  • anna.prosbova

  • 2 mesiace ago

  Na knihy z vášho vydavateľstva ma namotala moja najmladšia sestra. Prvá kniha bola Od.Julie Klassenovej Tajomstvo Pembrooke parku. Veľmi sa páčil príbeh ale hlavne po duchovnej stránke,ze si tam človek mohol nájsť pár myšlienok a premýšľať nad nimi. A tak to bolo aj s ďalšími a ďalšími knihami. Nakoniec som zatúžila ich mat v knižnici. Zatiaľ som čítala len autorky, ktoré sa venujú regentskemu obdobiu. A sú to knihy ktoré sa nehanbím raz v budúcnosti dat prečítať svojim dcéram. Postupne sa moje čitateľské obzory rozšírili aj na knihy z vydavateľstva Kumran,vďaka našej pani knihovnícke,ktorá je tiež veriaca a vie mi doporučiť dalsie taketo knihy. Som veľmi vďačná za člena Brooks v dnešnej dobe,ktorá je plná násilia,sexu a rozprávania morálky.

   • rozborilova.eva

   • 2 mesiace ago

   Pani Anna, dakujeme za Vas komentar aj Vasu priazen nasmu vydavatelstvu. Tesime sa, ze sa Vam nase clean books pacia. Pembrooke park je skutocne Klassenovej vydareny roman plny zahad aj romantiky. Verim, ze ked my citatelia uprednostnime clean books, bude to signal aj pre spisovatelov, o aky typ literatury je zaujem.

  • ivetka7611

  • 2 mesiace ago

  Velmi rada mám knihy z vášho vydavatelstva začalo to knihou ktorú som dostala z jedného blogu aj ked už bola čítaná na jej čaru jej neubudlo bola to kniha od Julie Klassenová Tajomstvo Pembrooke Parku a od vtedy mám knihy od vás velmi rada a zvlášt tuto autorku jej knihám neodolám majú krásny pútavý dej a samozrejme bez podrobného opisu šteklivých záležitostí – sexu. V poslednéj dobe ked idem do kníhkupectva tak už akosi automaticky hladám knihy od vás.

   • rozborilova.eva

   • 2 mesiace ago

   Pani Ivetka, dakujeme za krasne slova, mame radost, ze ste nasou vernou fanusickou!

  • Lucia

  • 2 mesiace ago

  Som veľmi vďačná za vydavateľstvá ako i527, Kumran, Ver.sk, pretože mám pri nich istotu, že knihy, ktoré si kúpim budú naozaj hodnotné a nemusím sa za ne hanbiť.
  Niekedy je dobré si knihy, ktoré sa nám páčia, ale nevieme, čo sú zač, či sú kresťanské alebo nie, požičať v knižnici. Tam si pri čítaní môžeme overiť do akej miery sú vhodné. Tak sa dá vyhnúť knihám, ktoré by sme si po prečítaní určite nekúpili.
  Vďaka za článok a určite je pre mňa takáto kategorizácia kníh dôležitá!

   • rozborilova.eva

   • 2 mesiace ago

   Dobrý nápad s vypožičaním kníh z knižnice, pani Lucia. Vtedy nás to až tak nebolí, že sme si nevybrali správne. Knihu vrátime a požičiame si inú. Tiež sa mi to niekoľkokrát stalo, že knihu z knižnice som po pár stranách zatvorila nedočítanú kvôli nevhodnému obsahu. Verím, že sa označenia clean books dočkáme.

  • maryka.svitkova

  • 2 mesiace ago

  Musim povedať, že toto bol pre mňa veľmi prínosný článok,pretože odteraz začínam používať cleanbooks aj v mojom jazykovom prejave. Priznám sa, že v mladosti som čítala knihy,ktoré boli aktuálne, bolo jedno,či majú nejaký nevhodný podtón alebo nie. Tieto knihy som však pres pár rokmi,kedy som začala čítať beletriu z vydavateľstva i527net alebo Kumran (Prvá kniha bola Zašepkaj jej meno od mojej kamaratky)vyradila z polic a dostala som sa takto ku kvalitnému obsahu kníh. Vyradila som teda veľa kníh z mojej knižnice a postupne sa teším, ze sa rozrastá iba týmto „clean“ smerom. Som rada,ze sa nebudem nikdy báť, že moje dcéry si nájdu v mojej knižnici niečo, s čím by som sa rada nechcela pochváliť.

   • rozborilova.eva

   • 2 mesiace ago

   Pani Maryka, sme radi, ze sa Vam clanok pacil. Tiez som si presla podobnou cestou ako Vy. Najprv som si clean books zacala prirodzene vyberat sama a az potom som zistila, ze existuje toto pomenovanie pre ne, kde ich najdem… Dakujeme za Vasu priazen!

  • ovecka.andri

  • 2 mesiace ago

  Ďakujem za krásny článok, plne sa s ním stotožňujem. Tiež som čítala všetko romantické , ale až príchod kresťanských románov ma úplne naplnil radosťou a pokojom, že toto môžem čítať bez škody na duši. Odporúčam všetky spomenuté kresťanské spisovateľky, teším sa vždy na ich ďalšie knihy . Sú zárukou pekného zážitku, neraz aj Božieho dotyku. Vzácnosťou je nájsť cleen books medzi svetskými knihami. Mne sa pred časom veľmi páčila kniha od Julianne Donaldson Panstvo Edenbrook. Je to nádherný romantický veselý príbeh a podľa mňa spĺňa kritéria cleen books. Vrelo odporúčam!

   • rozborilova.eva

   • 2 mesiace ago

   Tesim sa, ze sme na rovnakej vlne. Dakujeme za tip na dalsiu clean book, o ktorej som doteraz nepocula. Znacim si ju a urcite si ju precitam.

Pridaj komentár