Čo si predstavíte pod pojmom regentské obdobie? Eleganciu? Typickú módu? Honosné sídla, veľkolepé záhrady, či prekvitajúce umenie?
Prečo regentské?
Keď kráľa Juraja III. postihla duševná choroba, vládnutie prevzal jeho syn Juraj a stal sa regentom. Znamenalo to, že vykonával kráľovské funkcie až do smrti otca v roku 1820, kedy následne nastúpil na trón ako Juraj IV.
Regentské obdobie je teda jedna pomerne krátka etapa v britskej histórii, ktorá sa formálne datuje od roku 1811 do roku 1820. Bežne sa však za toto obdobie pokladajú roky 1795 – 1837, keďže ich spájajú rovnaké trendy v literatúre, politike, kultúre či móde.
Regentské obdobie je charakteristické eleganciou, nastupujúcou priemyselnou revolúciou, zlepšovaním infraštruktúry (,vďaka čomu bohatí ľudia viac cestovali) a rozkvetom v oblasti umenia, kultúry a architektúry. Vyššia vrstva si užívala zábavu vo forme lovu, streľby, tanečných večierkov a bálov. Je to však aj obdobie pasovania sa so sociálnymi a ekonomickými problémami. Do roku 1815 bola krajina obklopená napoleonskými vojnami, ktoré ovplyvnili rôzne oblasti života. Masová nezamestnanosť, populačný boom a jeden veľmi neúrodný rok (1816) spôsobili aj veľkú chudobu.
Móda
Oblečenie začalo byť jednoduchšie, ľahšie a praktickejšie. V dámskej móde nastalo obdobie vysokých pásov (tesne pod prsiami) s voľne padajúcimi sukňami. Typické boli aj veľké výstrihy a krátke rukávy. Dámy sa však snažili odhalené časti prekryť šálom, pelerínou alebo krátkou bundičkou. Mimo domu nosili rukavice a často používali doplnky vo forme vejárov, ktoré neslúžili len na ochladzovanie ale aj ako pomôcka pri komunikácii. Medzi ženami strednej a vysokej triedy existovali rôzne druhy šiat podľa príležitostí. Napríklad: denné šaty, večerné šaty, vychádzkové, jazdecké, cestovné a pod.
V pánskej móde sa definitívne upustilo od čipiek, výšiviek aj parochní. Muži nosili svoje prirodzené vlasy a nechávali si rásť bokombrady. Z oblečenia bola obľúbená biela košeľa, kabáty s predĺženou zadnou časťou, redingoty, vysoké goliere, tesné nohavice a čižmy. Dominovala tmavá farba.
Ale teraz sa už poďte s nami pozrieť na knihy, ktoré nám cez pútavé príbehy odkrývajú aj kúsok britskej histórie.
Slúžka z Fairbourne Hall – Julie Klassenová
Veľmi obľúbenou autorkou historických románov situovaných do regentského obdobia je Julie Klassenová. Ak mám vybrať jednu jej knihu, ktorá toto obdobie odhaľuje aj z inej perspektívy ako len plných tanečných sál, rozhodne volím Slúžku z Fairbourne Hall. Ide o veľmi príjemný, romantický a oddychový príbeh, ktorý čitateľom prináša okrem odvážnych rozhodnutí, nebezpečných situácií a humorných dialógov, aj fascinujúci pohľad na fungovanie služobníctva a domácnosti v panskom sídle na začiatku 19.storočia.
Záhadná guvernantka – Kristi Ann Hunterová
Romantické knihy často dokážu poukázať aj na vážnejšie témy. Záhadná guvernantka je inšpirujúci romantický príbeh z regentského obdobia, ktorý rozvíja jeden z problémov vtedajšej doby – nemanželské deti a ich bezbranné matky. Spoznáte historické pozadie toho, ako zväčša dopadli ženy, ktoré otehotneli mimo manželstva a následne aj deti, ktoré sa takto narodili. Hoci ide teda naozaj o vážnu tému, autorka ju podala pútavo, prirodzene, s dávkou napätia a s ľahkým humorom. Núti nás zamyslieť sa nad dôsledkami našich skutkov a nad silou, ktorú prináša dôvera v Boha. Táto kniha vás nie len poteší a inšpiruje, ale aj pohladí po duši.
Kniha je prvou časťou série Sídlo Haven Manor a môžete ju nájsť tu – Záhadná guvernantka.
Dedičkin sľub – Sarah E. Ladd
Kniha Dedičkin sľub prekypuje romantikou, originalitou a odkazmi na vieru. Hlavná hrdinka Amelia sa ocitne vo veľmi ošemetnej situácii. Umierajúcej kamarátke dala sľub, že sa postará o jej malú dcérku. Zároveň sa však čo najskôr potrebuje vydať, aby mala nárok na dedičstvo. Hoci je Amelia vykreslená ako obyčajná žena, pre lásku k dieťaťu urobí takmer čokoľvek – aj požiada o ruku úplne neznámeho muža. Práve tým je kniha výnimočná. Originálnou zápletkou a postavami, ktoré sa postupne menia, vyvíjajú a dozrievajú. Skutočne napínavá romantika s peknými myšlienkami a dobrodružným záverom. Kniha vyšla vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ a je prvou časťou regentskej série Tajomstvá vresovísk.
Učiteľova dcéra – Julie Klassenová
Ak máte radi romantiku s prímesou tajomna a záhad, Učiteľova dcéra by mohla byť práve pre vás. Výborný, dynamický a napínavý príbeh plný zvratov, napätia a jemných zimomriavok. Hlavnú hrdinku okrem skúšok lásky, čaká aj veľká skúška viery. Autorka sa dokonca inšpirovala aj reálnymi osobnosťami či udalosťami z dejín Cornwallu. Po prečítaní tak vo vás ostane dobrý pocit z toho, že ste sa opäť aj niečo nové dozvedeli.
Jane Austen – Rozum a cit
Aby sme tipy na knihy z regentského obdobia trošku vyvážili, ukončíme ich autorkou, ktorá si danú dobu zažila na vlastnej koži. Jane Austen je jednou z mnohých osobností regentského obdobia a jej knihy tak dokonale odrážajú danú dobu. Pekným príkladom je práve kniha Rozum a cit. Vedeli ste, že pôvodná verzia bola písaná formou listov a volala sa podľa mien hlavných hrdiniek (Elinor a Marianne)? Obe hrdinky v príbehu spoznávajú tvrdosť života, lásku aj sklamanie. Sú odlišné a každá rieši problémy po svojom. Ako nájdu rovnováhu medzi rozumom a citom?
A čo vaše tipy na knihy z regentského obdobia? Máte nejakú obľúbenú?
Zdroj: Regency era – Wikipedia, foto móda – Pinterest
ivetka7611
Mne sa velmi páči toto obdobie najviac šaty, plesy aké v tedy boli aj bývanie, nádherné záhrady kde sa mohli prechádzat. Pri takýchto knihách som hned v inom svete. Učitelova dcéra je nádherná kniha môžem len odporučit.
rozborilova.eva
Moje posledne citane knihy z tohto obdobia su Tiene Swanfordskeho opatstva a Kto ziska vikomta? A obe mozem odporucit. Milujem knihy zasadene do tohto historickeho obdobia. Rada sa dozviem ako sa vtedy zilo. Pri citani prvej uvedenej knihy som sa zacala zamyslat nad tym ci neboli unudeni z tolkych tancovaciek, veceri a navstev… a samozrejme prepierania zivotov druhych? Klobuk dolu, ze spisovatelky vedia napisat putavy pribeh aj pri tak obmedzenych moznostiach na stretnutie postav.
maria.supkova
Veľmi sa mi páčia knihy z tohto obdobia a určite môžem odporučiť napr. Panstvo Edenbrooke od Julianne Donaldsonovej alebo Maliarov a dcéra od Júlie Klassenovej
Lucia
Ďakujem za článok.
Toto obdobie mám tiež veľmi rada. Určite by som odporučila všetky knihy od Jane Austenovej, nielen Pýchu a predsudok alebo Rozum a cit. Taktiež odporúčam všetky knihy od Julie Klassenovej aj Hunterovej, všetky sú príjemne romantické, napínavé aj vtipné a čitateľ sa veľa dozvie aj o tejto dobe. Taktiež odporúčam knihy od Sarah Laddovej, tiež je to podobný štýl kníh ako sú vydávané tu na i527. Čoskoro už bude vydaná piata kniha v slovenčine od tejto autorky.
Takže určite odporúčam všetky pre milovníkov regentských románov 🙂
Tiež by som poukázala na knihu Jane Austen doma od Lucy Worsleyovej, ktoré opisuje život tejto slávnej autorky i obdobie, v ktorom žila.