tiene-opatstva-wide-banner-2
Viete o tom, že za zaujímavý a obohacujúci komentár k tomuto článku vás odmeníme 50 darčekovými bodmi?

Čaká na vás detektívka v štýle Agathy Christie. A k tomu historická …

A vy, keďže odoberáte náš newsleter, sa môžete do tohto románu začítať už teraz!

Nech sa páči… klik…

A ak sa vám ukážka bude páčiť, obdarujte sa darčekovými bodmi a kúpte si Tiene Swanfordského opátstva u nás či v inom obchode a nám o tom pošlite doklad o kúpe.

 

2 komentáre

  • viki.skokankova

  • 1 rok ago

  Autorka je moja obľúbená a mám od nej prečítané všetky knihy, ktoré vyšli. Keďže obľubujem diela Jane Austen a autorka sa spomedzi novodobých približuje najviac forme a duchu tejto velikánke, tak sa vždy teším na jej knihu. Oceňujem originalitu Klassenovej, že píše v duchu regentského Anglicka, vždy dá niečo naviac z histórie a z jej diel je cítiť lásku k dielam Austenovej. Príbeh každej jej knihy je iný, rozhovory a dejové línie sa neopakujú, sú origínálne. V každom je náznak na dielo Austenovej. Už si myslím, že autorka nás nemá, čím prekvapiť a ona prekvapí. Musím však povedať, že experimentovanie v duchu Austenovej a Agathy Christie sa mi páčilo menej. Detektívna zápletka bola na úkor prepracovania postáv. Pri čítaní tejto knihy som mala pocit, že sa mi to opakuje ako pri Moste na Belle Island. Táto kombinácia detektívky a regentského románu ubrala na kvalite knihy. Detektívna zápletka menej vypracovaná, predvídateľná, chýbalo viac pohnútok a motívov, prečo sa to udialo. Z toho vyplynulo, že postavy vyzneli povrchne a pôsobili ako by v románe boli iba okrajové. Taktiež mi chýbala prepracovanosť hlavných postáv. Čo však nemožno ubrať Klassenovej je, že postavy nie sú dokonalé, majú svoje chyby a nedokonalosti a to im dáva viac autenticity. Škoda, že autorka sa nevenovala viac príbehu a vzťahu dvoch postáv a detektívnu zápletku mohla nechať iba plynúť alebo sa mala viac zamerať na detektívnu líniu. Pri čítaní máte pocit, že obe línie iba tak plynú a nejako príde k záveru a rozuzleniu. A po dočítaní máte pocit, že vám ešte niečo chýba. Škoda, že v tomto diele to autorka nedotiahla na jej predchádzajúce knihy. Oceniť ju však treba za to, že Tiene Swanforského opátstva mali mať nádych Austenovej Opátstvu Northanger. Hlavná hrdinka tiež čítala strašidelný príbeh Anne Radcliffe. K záveru knihy sa objavil aj odkaz na P&P, keď lady Wilfordová navštívila Rebeccu, pripomína to rozhovor lady Catherine s Elisabeth Bennet. Nechcem však odradiť čitateľov od čítania knihy, ide o ľahšie čítanie. Tí, ktorí nečítali Klassenovej predchádzajúce diela, sa kniha môže páčiť. Každopádne by Klassenová mala zostať v duchu Austenovej, sestier Bronteových ako experimentovať. Nie vždy to môže výjsť. Táto kniha nebude patriť k mojim obľúbeným od autorky, určite má podľa môjho názoru aj lepšie ako Slúžka z Fairbourne Hall, Tichá guvernantka, kde autorka živo, pravdivo a historicky verne vykreslila život slúžok a guvernantiek. Taktiež aj Tajomstvo Pembrooke parku malo väčší nádych tajomstva ako táto kniha. I napriek tomu sa budem tešiť na jej ďalšie diela a dúfam, že autorka zostane verná duchu Austenovej a pridá ešte niečo naviac, kus histórie.

  • Mira

  • 11 mesiacov ago

  Kniha zaujímavá, trochu zdĺhavá, ale má v sebe napätie a prepletená opismi anglického vidieka. Určite lepšia ako Lekárnikova dcéra, ale to je môj názor.

Pridaj komentár