Za oponou príbehu Zachráňte Amelie

Predtým než som začala písať román Zachráňte Amelie, vedela som, že Adolf Hitler vo svojom Mein Kampf podrobne opísal princípy, na základe ktorých určoval, kto – od kolísky až po hrob – si zaslúži žiť a kto nie je „hoden života“. Prekvapilo ma však zistenie, že prvotná myšlienka vytvoriť dominujúcu rasu nepochádzala z nacistického Nemecka.

Šokovalo ma, že väčšinu výskumu takzvanej pseudovedy eugeniky ( náuka o starostlivosť o zdravý základ a vývoj ľudstva) – definovanej ako „navrhované vylepšenie ľudskej rasy podnecovaním, resp. dovolením reprodukcie len tých jednotlivcov s genetickými vlastnosťami považovanými za žiaduce “ – vykonali a financovali Spojené štáty americké. Sterilizácia sa praktizovala v USA skôr ako sa Hitler vôbec dostal k moci.

Predstava, že sa malá skupina ľudí v USA rozhodla určovať to, kto žil a kto nie, mi pripadala absurdná, až kým som nezačala vrstvu po vrstve skúmať, kde je zakorenená túžba hrať sa na Boha. Prezentovali to na „vedeckých“ prednáškach, z hľadiska milosrdenstva a politickej korektnosti a pre „dobro spoločnosti“. Zmenili sa zákony a zafinancovali sa obrovské množstvá výskumov. Nezastaviteľná mašinéria moci vlády a takzvanej „vedy“ ovládala všetko.

Tieto determinácie ovplyvnili jednotlivcov i celé rodinné línie. Ľudské bytosti označovali na základe ich predpokladanej inteligencie, pracovitosti, záznamov v registri trestov, národnosti, rasy, oblasti, kde žili. Týkalo sa to všetkého – od imigračných kvót až po sterilizáciu. Vykročili sme smerom k morálnemu úpadku, k úpadku, ktorý Nacisti v Nemecku dohnali až do katastrofických rozmerov.

Zachráňte Amelie poodhalí mnoho z tých čias – rovnako v USA ako aj v Nemecku. Modlím sa, aby čitateľov tento príbeh podnietil k uvažovaniu nad touto problematikou a upozornil ich na toto nebezpečenstvo. Vezmite si také práva a starostlivosť o nenarodené deti, nemohúcich, starých a slabých a ťažko hendikepovaných ľudí nielen v našej krajine, ale všade na celom svete. Netýka sa to aj toto morálneho úpadku? Rada by som vedela, aký máte na to názor.

z orig. http://authorcathygohlke.com/behind-saving-amelie/ preložila Mirka Molnárova – Novysedláková

Pridaj komentár